«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ شانزدهم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ شانزدهم

در هفتۀ ۱۶ بارداری، کودک در حالت جمع‌شده تقریباً به اندازۀ یک هلو است که از سر تا نشیمنگاه در حدود ۱۲ سانتی‌متر خواهد بود و تقریباً ۱۰۰ گرم وزن دارد. در حال حاضر با داشتن ساختار استخوانی بیشتر در پشت و همچنین عضلات قوی‌تر، بدن صاف‌تر است و سر می‌تواند در یک موقعیت محکم‌تر حمایت شود. نسبت اندازۀ بدن به سر، در حال افزایش است. چشم‌ها باید شروع به جهت‌گیری به سمت روبه‌رو کنند. کودک هنوز نمی‌تواند حالات صورتش را کنترل کند و عضلات او مراحل زیادی را در تشکیل اجزای صورت طی می‌کند.

قلب، روزانه در حدود ۵۰ پیمانۀ نیم لیتری خون را پمپ می‌کند. سیستم تنفسی و گوارش کودک نیز همراه با تمرینات تنفس او رشد می‌کنند. اولین مدفوع جنین که مکونیوم نام دارد نیز ممکن است در روده تشکیل شود. سیستم گردش خون شروع به کار می‌کند و روزانه حدود ۲۴ تا ۲۵ لیتر خون را به گردش درمی‌آورد. اکنون سیستم عصبی نوزاد به اندازه‌ای رشد کرده است که قادر به گره کردن مشت خود باشد و دست‌هایش بتوانند در زمان به هم رسیدن، یکدیگر را بگیرند. حرکات کودک در اطراف به رشد و هماهنگی عضلاتش کمک می‌کند. این هفته زمانی است که مادران باردار برای اولین بار حرکت کودک خود را حس می‌کنند. با این حال، ممکن است درک حرکات کودک تا هفته‌های ۱۸ تا ۲۰ اتفاق نیفتد، زیرا اولین احساس‌های جنبش کودک بسیار خفیف است. گوش‌‌ها نیز قادر به درک صداهای محیط خارج هستند.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری