«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ بیست و یکم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ بیست و یکم

در هفتۀ ۲۱ بارداری از آنجا که پاها صاف‌تر شده است، می‌توان اندازۀ کودک را از سر تا پاشنۀ پا بررسی کرد. در این هفته، کودک در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک هویج خواهد بود که طولی در حدود ۲۷ سانتی‌متر دارد و وزنی نزدیک به ۳۶۰ گرم خواهد داشت. تاکنون وزن جفت از کودک بیشتر بوده است، اما این وضعیت به زودی تغییر می‌کند، زیرا کودک از این به بعد با چربی که در بدنش انباشته خواهد شد با سرعت بیشتر و به شکل مداوم، وزن اضافه می‌کند.

کودک ممکن است اکنون بتواند صدای شما را نیز تشخیص دهد. ابروها، مژه‌ها و ناخن‌ها باید شکل گرفته باشد و حتی ممکن است خود را بخاراند. با رشد کامل جوانه‌های چشایی، حس چشایی تکامل خواهد یافت و به ‌زودی ممکن است حتی قادر باشد هنگام قورت دادن جرعه‌هایی از مایع آمنیوتیک برای تمرین عمل بلع، بتواند مزه‌ها را در مایع آمنیوتیک تشخیص دهد. استخوان‌ها آمادۀ ساختن گلبول‌های قرمز هستند. این گلبول‌ها قبلاً در کبد و طحال کودک تولید می‌شدند. روده‌ها نیز ممکن است آمادۀ جذب مقادیر کوچکی از قند موجود در مایع آمنیوتیک باشد و این اولین باری است که جفت تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک را فراهم نمی‌کند. هرچند دیگر می‌توانید حرکت کودک را در شکم خود حس کنید، ولی انتظار نداشته باشید که تمام مدت این حرکات را احساس کنید، زیرا گاهی اوقات کودک شما خواب است؛ امیدواریم این خواب همزمان با سونوگرافی شما نباشد تا شما بتوانید فعالیت کودک خود را ببینید.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری