«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ بیست و چهارم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ بیست و چهارم

در هفتۀ ۲۴ بارداری، کودک در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک کاهوپیچ کوچک است که از سر تا پاشنۀ پا حدود ۳۰ سانتی‌مترطول دارد و وزنی حدود ۶۰۰ گرم خواهد داشت. کودک از این پس، هر هفته حدود ۹۰ گرم وزن اضافه خواهد کرد. افزایش وزن بیشتر ناشی از تودۀ استخوان، ماهیچه‌ها و اندام‌هاست که با افزایش وزن کودک بزرگ‌تر می‌شوند. مغز ممکن است آن‌قدر بزرگ شده باشد که کودک بتواند اجزای صورت خود را کنترل کند. اگر شما چیزی تلخ یا با مزه‌ای عجیب بخورید، کودک ممکن است آن را از طریق مایع آمنیوتیک ببلعد و با صورتش نارضایتی خود را نشان دهد.

از این هفته رگ‌های خونی که در ریه‌ها تشکیل می‌شود، امکان تبادل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن در ریۀ کودک را فراهم می‌کند. اگر ریه‌ها و سایر اندام‌های حیاتی به اندازۀ کافی رشد کرده باشند، این احتمال وجود دارد که با تولد پیش از موعد و در هفتۀ ۲۴، ‌بتواند خارج از رحم زنده بماند. در طول چهار هفتۀ آینده، شما باید حرکات مکرر کودک را به شکل ضربات و چرخش درون رحمتان حس کنید. حرکات پاها قوی‌تر و بیشتر شبیه به یک مشت یا لگد به نظر می‌آید، اما زمانی که تمام بدن کودک می‌چرخد، حرکات نرم‌تر خواهد بود. اگر سر و صدای ناگهانی شنیده شود، شما حتی ممکن است متوجه شوید که کودک با یک جهش سریع و وحشت‌زده واکنش نشان می‌دهد.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری