«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ بیست و دوم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ بیست و دوم

در این هفته، کودک در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک میوۀ بِه بزرگ است که از سر تا پاشنۀ پا حدود ۲۸ سانتی‌متر طول و نزدیک به ۴۵۰ گرم وزن دارد. کودک شما اکنون شبیه یک نسخۀ لاغر از یک نوزاد تازه متولدشده است که هنوز هم پوست شفاف و چروکیده‌ای دارد، اما این وضعیت به تدریج و با اضافه وزنش تغییر خواهد کرد. رشد سریع مغز باید اکنون آغاز شده باشد؛ رشدی که در طول سال‌های اول پس از تولد کودک نیز ادامه خواهد داشت. لب‌ها اکنون باید کاملاً شکل گرفته باشد و جوانۀ دندان‌های پیشین و نیش باید درست زیر خط لثه درآمده و آمادۀ بیرون آمدن طی چند ماه پس از تولد نوزاد باشد. جوانه‌های چشایی نیز روی زبان تشکیل می‌شود و چشم‌های کودک در زیر پلک‌های بسته حرکت می‌کند و عنبیه در حال رشد است.

طی این هفته با وجود فضای زیادی که هنوز هم برای حرکت در کیسۀ آب وجود دارد، کودک به راحتی حرکت خواهد کرد. اگر همسرتان دست خود را روی برآمدگی شکم شما بگذارد، ممکن است بتواند حرکات کودک را حس کند. با رشد حواس پنج‌گانۀ کودک، ممکن است در صورت فشار ملایم روی شکم خود پاسخی از او دریافت کنید یا وقتی حمام می‌کنید، متوجه حرکات او شوید که خود را با تغییرات دما وفق می‌دهد.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری