«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ بیست و ششم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ بیست و ششم

در هفتۀ ۲۶ بارداری، کودک در حالت جمع‌شده، تقریباً به اندازۀ یک خوشه ذرت است و از سر تا پاشنۀ پا در حدود ۳۶ سانتی‌متر طول و حدود ۷۶۰ گرم وزن دارد. هر پای او اکنون می‌تواند حدود ۵ سانتی‌متر طول داشته باشد. وزنش باز هم بیشتر خواهد شد و مغز او نیز رشد بسیار بیشتری خواهد کرد. کودک ممکن است بالاخره قادر به باز کردن پلک‌ها باشد که مدتی طولانی به هم چسبیده بودند. چشم‌ها احتمالاً در این مرحله آبی رنگ است و ممکن است تا مدتی پس از تولد؛ شاید حتی ماه‌ها پس از تولد، طول بکشد که رنگ واقعی چشم‌ها مشخص شود.

در این زمان هماهنگی دست‌ها همچنان بیشتر می‌شود و کودک ممکن است از مکیدن انگشت شست خود لذت ببرد، کاری که نه تنها او را آرام می‌کند، بلکه عضلات گونه‌ها و فک را تقویت می‌کند. ریه‌ها از طریق استنشاق و بازدم مایع آمنیوتیک که یک پیش‌درآمد مهم برای تنفس در هواست، در حال تمرین حرکات تنفسی هستند. اگر کودکتان پسر باشد، بیضه‌ها از شکم به سمت پایین حرکت خواهد کرد. این فرایند معمولاً دو تا سه روز طول می‌کشد. او هنوز اسپرمی نخواهد داشت؛ اسپرم‌ها تا زمانی که کودک به سن بلوغ برسد، شکل نمی‌گیرد. با توسعۀ کامل شنوایی، ممکن است در صورت شنیده شدن یک صدای بلند، پرش یا تکان ناگهانی او را احساس کنید. هفته‌های۲۴ تا ۲۸ معمولاً فعال‌ترین هفته‌های کودک در رحم مادر است، بنابراین انتظار ضربات بیشتر، چرخش و فشار را داشته باشید.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری