«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ یازدهم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ یازدهم

در هفتۀ ۱۱ بارداری، جنین تقریباً به اندازۀ یک خرماست که از سر تا انتهای نشیمنگاه حدود ۴ سانتی‌متر و وزنش تقریباً ۸ گرم است. از اکنون تا هفتۀ ۲۰ بارداری که اندام‌های حیاتی شروع به رشد می‌کند، افزایش انداز‌ۀ جنین با سرعت کمتری پیش خواهد رفت. سر جنین در این زمان، فقط حدود یک سوم از طول او را تشکیل می‌دهد. استخوان‌های صورت تشکیل می‌شود، پلک بالایی به پلک پایینی خواهد رسید و طی چند هفتۀ آینده بسته می‌ماند. جوانه‌های چشایی نیز بر روی زبان به رشد خود ادامه می‌دهند. روده‌ها از بند ناف به سمت جنین حرکت می‌کند.

اگرچه اندام‌های تناسلی همچنان به سرعت در حال رشد است، اما هنوز هم اندام تناسلی خارجی زنانه و مردانه بیشتر از آن به یکدیگر شباهت دارد که بتوان جنسیت جنین را تشخیص داد. لایۀ نازک و شفاف پوست که از جنین محافظت می‌کند با لایه‌ای از سلول‌های مسطح جایگزین می‌شود که شروع تشکیل لایۀ سطحی پوست است. در حال حاضر اندام جنین بیشتر رشد کرده است، در نتیجه او می‌تواند حرکت کند. دست و انگشتان نیز به وضوح در اسکن دیده می‌شود. با رشد گردن و نمایان شدن سر به شکل مجزا از بدن، جنین شکل ظاهری یک انسان را به خود می‌گیرد. از آنجا که گردن بیشتر رشد کرده و تمام مفاصل تشکیل شده است، جنین می‌تواند حرکاتی را انجام دهد. او در داخل رحم تا حد زیادی بر حواس خود متکی است و مرحلۀ کلیدی رشد در حال وقوع است.

جنین در این مرحله توانایی شنیدن ندارد، اما شنوایی یکی از اولین حواسی خواهد بود که تکامل می‌یابد. دیافراگم نیز تکامل می‌یابد. فعالیت جنین شما رو به افزایش است، اما همچنان سبک‌تر از آن است که شما قادر به احساس حرکات جزئی او باشید. جفت با افزایش در اندازه و رگ‌های خونی به سرعت به رشد ادامه خواهد داد.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری