«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ چهارم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ چهارم

رویان یا جنین ابتدایی در هفتۀ چهارم بارداری تقریباً به اندازۀ یک دانه بلور نمک است که توده‌‌ای سلولی به طول یک میلی‌متر با وزنی در حدود ۰/۱۱ گرم خواهد بود. در این هفته سلول‌های درونی بلاستوسیست در دو لایۀ مجزا در حال شکل‌گیری است. اپی‌بلاست به جنین و حفرۀ آمنیونی تبدیل می‌شود که بعدها کیسۀ آمنیون خواهد بود و هیپوبلاست به کیسۀ زرده که جنین در حال رشد را تغذیه می‌کند. این سلول‌ها اکنون در فرایند تبدیل شدن به سه لایۀ مجزا هستند که اندام‌ها و بافت‌های بدن را تشکیل خواهد داد.

لایۀ بیرونی جنین اکتودرم نام دارد و به لولۀ عصبی تبدیل می‌شود که از آن مغز، نخاع، اعصاب، عدسی چشم، پوست، ناخن، مینای دندان، بینی و بخش‌هایی از گوش شکل می‌گیرد. لایۀ میانی مزودرم است و قلب، سیستم گردش خون، ماهیچه‌ها و استخوان‌ها را تشکیل خواهد داد. لایۀ درونی آندودرم است و در نهایت ریه‌ها، دستگاه گوارش، دستگاه ادراری، زبان و لوزه‌ها را می‌سازد. با ادامۀ لانه‌گزینی، پرزهای کوریونی انگشت‌مانند از لایۀ بیرونی کیسۀ زرده به وجود می‌آید تا جنین را در رحم بکارد و جفت را به وجود بیاورد. پرزهای کوریونی همچنین یک ساقه بین جفت و جنین ایجاد می‌کند که بخشی از بند ناف را تشکیل خواهد داد. جفت برای اکسیژن‌رسانی و تغذیۀ جنین در دوران بارداری رشد می‌یابد. در این مرحله و تا زمانی که جفت بتواند این کار را بر عهده بگیرد، مواد مغذی را کیسۀ زرده به جنین می‌رساند و مایعی درون کیسۀ زرده که به نام مایع آمنیوتیک شناخته می‌شود، جنین را احاطه کرده است و از آن محفاظت می‌کند.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری