«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ پنجم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ پنجم

در هفتۀ پنجم بارداری، رویان یا جنین ابتدایی تقریباً به اندازۀ یک دانه کنجد است که طولی حدود ۲ تا ۴ میلی‌متر و وزنی در حدود ۰/۱۹ گرم خواهد داشت و در حال شکل گرفتن و نزدیک شدن به ظاهر گلابی‌شکل یک جنین است. شیار عصبی در حال شکل‌گیری است. این شیار عصبی، مغز، نخاع یا سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می‌دهد و به زودی سر کودک شما از این سیستم شکل خواهد گرفت. بافت‌های جنینی در حال ایجاد ساختاری است که به زودی قلب را تشکیل خواهد داد.

درحالی‌که بافت‌های جنین در حال شکل‌گیری است، پرزهای کوریونی در حال رسیدن به دیوارۀ رحم برای ایجاد جفت است. این پرزها حاوی عروق خونی هستند که به جریان خون بدن شما متصل می‌شوند تا زمانی که دیگر نیازی به کیسۀ زرده نیست، به مواد مغذی مورد نیاز برای رشد بیشتر دسترسی پیدا کنند. قلب یک ساختار لوله‌مانند ابتدایی است که یک برآمدگی در مرکز جنین به وجود می‌آورد. رگ‌های خونی نیز تا پایان این هفته شکل می‌گیرد. برخی از این رگ‌های خونی بخشی از بند ناف را تشکیل خواهند داد. جفت و بند ناف رشد می‌یابند تا به تغذیۀ جنین شما کمک کنند. جفت مسئول پمپاژ اکسیژن، دفع مواد زاید و تأمین مواد مغذی ضروری جنین در طول بارداری است.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری