«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ هشتم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ هشتم

در هفتۀ هشتم بارداری، رویان یا جنین ابتدایی تقریباً به اندازۀ یک فندق است که از سر تا انتهای دُم، طولی در حدود یک سانتی‌متر و نیم یا ۱۵ میلی‌متر و وزنی حدود یک گرم خواهد داشت. در این مرحله، مغز به سرعت در حال رشد است و اندازۀ آن در طول سه یا چهار روز آینده افزایش می‌یابد. همزمان با تغذیۀ جنین توسط جفت، کیسۀ زرده در حال کوچک شدن است و بند ناف مراحل اولیۀ گردش خون را آغاز می‌کند. رشد اجزای صورت نیز ادامه می‌یابد، به ‌ویژه چشم‌ها، لب بالایی، بینی و قسمت بیرونی گوش‌ها و فک پایین شکل خواهد گرفت. وقتی تنۀ جنین شروع به عمودی شدن می‌کند، پاها و بازوهای جنین نیز بلندتر می‌شود و انگشت‌ها شروع به شکل‌گرفتن می‌کنند. شما نمی‌توانید اجزای پاها را ببینید، اما نرمۀ استخوان که در نهایت استخوان‌ها را تشکیل خواهد داد در حال شکل‌گیری است.

عصب‌ها در اندام تحتانی که تا پایان هفته، بخش‌های مجزای آن شامل ران، ساق پا و پاها تشکیل شده است، شروع به رشد می‌کند. جنین به سرعت در حال رشد است، اما نشانه‌های فیزیکی جنسیت او هنوز آشکار نیست. جنسیت جنین در لحظۀ لقاح مشخص شده است، اما اندام تناسلی هنوز کاملاً شکل نگرفته است. با این حال، قلب جنین رشد یافته است و ضربانی در حدود ۱۶۰ بار در دقیقه دارد. اندام‌های داخلی جنین همچنان به رشد خود ادامه می‌دهند، عصب روده‌ها شکل می‌گیرد و خون‌رسانی خواهد شد. جفت نیز همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد، اما هنوز قادر به عملکرد کامل نشده است.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری