«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد جنین در هفتۀ سیزدهم

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد جنین در هفتۀ سیزدهم

در سه ماهۀ اول، یک جنین کامل درون رحم شما شکل گرفته است و این مرحله از بارداری مرحلۀ تکامل جنین است. سه ماهۀ دوم، دورۀ رشد سریع جنین خواهد بود. در هفتۀ ۱۳ بارداری، جنین در حالت جمع‌شده تقریباً به اندازۀ یک گردو است که از سر تا انتهای نشیمنگاه حدود ۷ تا ۸ سانتی‌متر طول دارد و وزنش بین ۲۳ تا ۲۵ گرم است. جنین اکنون یک نسخۀ مینیاتوری از نوزادی است که انتظار دارید در شش تا هفت ماه آینده به دنیا بیاید. سر جنین تا مدتی نسبت به بدنش بزرگ‌تر باقی خواهد ماند، اما با ادامۀ رشد جنین، بدن با سر او متناسب می‌شود. مغز هنوز در حال رشد است، اما در طول چند هفتۀ آینده سطح خارجی آن صاف خواهد بود. مغز در این مرحله دارای دو یا سه لایۀ مختلف است. نرمۀ استخوان به استخوان سخت تبدیل خواهد شد و مغز استخوان شروع به ساخت گلبول‌های سفید می‌کند. دنده‌ها برای محافظت از اندام‌ها تشکیل خواهد شد و جنین که استفاده از عضلات مختلف را تمرین می‌کند، در مایع آمنیوتیک فضای زیادی برای حرکت آزادانه خواهد داشت. جنین احتمالاً اکنون مجموعۀ اثر انگشت‌های منحصربه‌فرد خود را دارد.

اگر در این هفته سونوگرافی داشته باشید، ممکن است به نظر برسد که جنین در حال مکیدن انگشت شست خود است. اگرچه امکان دارد که جنین قادر به قرار دادن انگشت شست در دهان خود باشد، اما هنوز آمادۀ انجام حرکت مکیدن نیست. هنوز باید صبر کنید که اندام تناسلی خارجی رشد کند تا بتوان جنسیت جنین را تعیین کرد. با این حال، اندام‌های تناسلی داخلی در حال حاضر تشکیل شده است. اگر جنین دختر باشد، در این مرحله حدود شش تا هفت میلیون تخمک در تخمدان دارد، اما تا زمان تولد، فقط بین یک تا دو میلیون از آنها باقی می‌ماند.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری