«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

گرفتگی ماهیچه‌های پا و اختلال در خواب

گرفتگی ماهیچه‌های پا و اختلال در خواب

گرفتگی ماهیچه‌های پا در زمان بارداری ممکن است حتی در دل شب شما را از خواب بیدار کند. این مشکل ممکن است از سه ماهۀ دوم بارداری شروع شود و تا پایان بارداری با شما باشد. این مطلب به دلیل و راهکارهای رفع گرفتگی ‌ماهیچه‌های پا پرداخته است.

دلیل گرفتگی ماهیچه‌های پا

گاهی این امکان وجود دارد که ماهیچه‌های پا از تحمل وزن اضافی جدید شما خسته شده باشند یا ممکن است رحم شما که اکنون در حال بزرگ شدن است، با فشاری که روی رگ‌های اصلی که خون را از پا به قلب می‌آورد یا فشار بر روی اعصابی که به پا می‌رود باعث این گرفتگی شود. گرفتگی ماهیچه‌های پا ممکن است در طول سه ماهۀ دوم شروع شود و با پیشرفت حاملگی و بزرگ‌تر شدن شکم بدتر و بیشتر شود. گرچه گرفتگی ماهیچه‌های پا هنگام شب بیشتر احساس می‌شود، اما امکان دارد در طول روز نیز رخ دهد. علائم سندرم پای بی‌قرار در شب نیز بین زنان باردار رایج است. این مشکلات اگرچه برای جنین و شما هیچ خطری ندارد، اما می‌تواند باعث شود که نتوانید طول شب را به راحتی بخوابید و در نتیجه روز بعد خستگی و خواب‌آلودگی داشته باشید. اگر درد عضلانی شما همیشگی است و فقط یک گرفتگی گذرا نیست یا اگر متوجۀ تورم یا حساسیت در پای خود شده‌اید، با پزشکتان تماس بگیرید. گاهی این موارد ممکن است نشانه‌ای از لخته شدن خون باشد که نیاز به بررسی فوری پزشکی دارد. لخته شدن خون به ندرت اتفاق میافتد، اما خطر آن در طول بارداری بیشتر است.

روش‌های بهبود گرفتگی ماهیچه‌های پا

برای از بین بردن گرفتگی ماهیچه‌های پا می‌توانید نکته‌های زیر را امتحان کنید:

  • کفش راحت و مناسب بپوشید.
  • از ایستادن یا نشستن برای زمان‌های طولانی و هنگامی که پاهای شما روی هم قرار دارند، پرهیز کنید.
  • ماهیچه‌های پشت ساق پا را به صورت منظم در طول روز و چند بار قبل از رفتن به رختخواب بکشید.
  • مچ پای خود را بچرخانید و موقع نشستن، خوردن شام یا تماشای تلویزیون انگشت‌های پاها را تکان دهید.
  • هر روز پیاده‌روی کنید، مگر این که پزشک به شما توصیه کرده باشد که ورزش نکنید.
  • از خسته کردن بیش از حد خود پرهیز کنید. روی سمت چپ بدن خود دراز بکشید تا گردش خون به پاها و از آنها به بقیۀ بدن بهبود پیدا کند.
  • به شکل منظم آب بنوشید تا بدن شما در حد مناسب آب‌رسانی شود.
  • سعی کنید قبل از رفتن به رختخواب دوش آب گرم را برای شل شدن ماهیچه‌ها‌ی خود امتحان کنید.

شواهدی وجود دارد مبنی بر این که دریافت پتاسیم و منیزیم کافی می‌تواند به جلوگیری از گرفتگی ماهیچه‌های پا کمک کند یا ممکن است شنیده باشید که داشتن گرفتگی ماهیچه‌های پا نشانۀ آن است که نیاز به کلسیم بیشتری دارید و مصرف مکمل‌های کلسیم، مشکل را کاهش خواهد داد. هرچند قطعاً کسب کلسیم کافی مهم است، اما هیچ شواهد درستی مبنی بر این که مصرف کلسیم اضافی از گرفتگی ماهیچه‌های پا در دوران بارداری جلوگیری می‌‌کند، وجود ندارد. قبل از مصرف هر نوع مکملی با پزشک خود برای مصرف آن مشورت کنید. در نهایت هر زمانی که دچار گرفتگی ماهیچه‌ها شده‌اید، بلافاصله ماهیچه‌های ساق پاها را بکشید؛ ابتدا پاشنۀ پا و به آرامی انگشت‌های پای خود را به سمت ساق خم کنید. ممکن است اول درد حس کنید، اما این کار باعث برطرف شدن تدریجی اسپاسم و درد خواهد شد. همچنین شما می‌توانید با ماساژ ماهیچه یا گرم کردن آن با یک بطری آب گرم، گرفتگی را برطرف کنید یا از رختخواب بیرون بیایید و برای چند دقیقه قدم بزنید تا گرفتگی ماهیچه‌های پای شما کمی بهبود پیدا کند.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری