«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

تکرر ادرار و اختلال در خواب

تکرر ادرار و اختلال در خواب

مدت کوتاهی پس از باردار شدن ممکن است متوجه شوید که بیشتر از حد معمول و در تعداد دفعات بیشتری به دستشویی می‌روید یا همیشه به طور ناگهانی نیاز به دستشویی رفتن دارید. این مشکل در طول شب می‌تواند باعث اختلال در خواب شما شود. در این مطلب با اختلالات خواب ناشی از تکرر ادرار و راه‌های کاهش آن آشنا خواهید شد.

دلیل تکرر ادرار در بارداری

تکرر ادرار در زمان بارداری عمدتاً به این دلیل است که مقدار خون در بدنتان به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. این امر منجر می‌شود که مایعات اضافی از طریق کلیه‌ها تولید و وارد مثانۀ شما شود. هنگامی که شما دراز کشیده‌اید، پاهای شما هم‌سطح با قسمت بالای بدنتان است، به همین دلیل برگشت مایعاتی که در طول روز در پا جمع شده است به مثانه آسان‌تر می‌شود. به همین دلیل، شاید شما در طول شب بیشتر مجبور به دفع ادرار شوید، به خصوص اگر تورم زیاد در اندام تحتانی و پاها داشته باشید. همچنین در ماه‌های آخر بارداری رحم شما که در حال رشد و بزرگ شدن است، شروع به فشار آوردن بر روی مثانه می‌کند و این موضوع باعث می‌شود شما بیشتر احساس نیاز به دفع ادرار پیدا کنید. اگر تکرر ادرار در طول شب باعث شده است که خواب شما با اختلال مواجه شود، می‌توانید با رعایت برخی از نکته‌ها این مشکل را تا حدی رفع کنید.

روش‌های بهبود تکرر ادرار

تکرر ادرار ممکن است از اوایل بارداری شروع شود و تا پایان بارداری با شما باشد. تکرر ادرار در شب می‌تواند خواب شما را با مشکل مواجه کند. توجه و رعایت نکته‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند تا مشکل تکرر ادرار را کاهش دهید و خواب راحت‌تری داشته باشید:

  • بهتر است نوشیدن مایعات را در طول روز بیشتر کنید و سعی کنید در ساعت‌های پایانی روز و زمانی که می‌خواهید بخوابید، مصرف مایعات را بسیار کم کنید. این کار ممکن است نیاز شما به دستشویی رفتن در طول شب را کاهش بدهد.
  • بهتر است از مصرف چای و قهوه هنگام عصر و شب پرهیز کنید.
  • هنگام ادرار کردن، وقتی روی کاسۀ توالت نشسته‌اید، به سمت جلو خم شوید تا مثانۀ شما کاملاً خالی شود.
گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری