«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

تأثیر و میزان مصرف کافئین مادران در دوران شیردهی

تأثیر و میزان مصرف کافئین مادران در دوران شیردهی

وقتی کافئین وارد جریان خون شما می‌شود، مقدار کمی از آن، معمولاً کمتر از یک درصد وارد شیر شما می‌شود و یک یا دو ساعت بعد از مصرف آن، مقدار کافئین موجود در شیر مادر به اوج خود می‌رسد. بدن نوزاد نمی‌تواند به ‌راحتی کافئین را تجزیه و هضم کند و این ماده ممکن است در بدن او تجمع کند. بسیاری از کارشناسان می‌گویند مصرف روزانه دو یا سه فنجان چای یا قهوه‌، معمولاٌ زیاد ایرادی ندارد، اما لازم است بدانید که تحریک‌پذیری نوزادان در مورد مواد خوراکی با یکدیگر متفاوت است. در این مطلب می‌توانید با میزان کافئین موجود در نوشیدنی‌ها و برخی مواد غذایی آشنا شوید.

کافئین موجود در مواد مختلف

قهوه تنها یکی از این مواد حاوی کافئین است. مقدار کافئین موجود در یک واحد قهوه به ‌طور گسترده‌ای متفاوت است و به نوع دانۀ قهوه، روش بو دادن آن، روش دم کردن و حتی اندازۀ فنجان قهوۀ شما در ارتباط است. به عنوان مثال قهوۀ اسپرسو حاوی کافئین بیشتری است، اما معمولاً در یک فنجان کوچک سرو می‌شود، بنابراین یک فنجان پر از قهوۀ دم‌شده کافئین بیشتری دارد. اما برای کنترل مصرف کافئین خود، لازم است از کافئین موجود در مواد و نوشیدنی‌های دیگر مانند چای، نوشابه، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، شکلات و بستنی قهوه آگاه باشید. کافئین همچنین در محصولات گیاهی و داروهای شیمیایی بدون نسخه مثل برخی از داروهای سردرد، سرماخوردگی و آلرژی نیز وجود دارد، پس بهتر است برچسب دارو‌ها را با دقت بخوانید و آنها را بدون دستور پزشک مصرف نکنید.

میزان کافئین موجود در نوشیدنی و خوراکی‌های رایج

طبق گفتۀ کارشناسان، مصرف حداکثر تا ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین برای مادران شیرده در روز زیاد ایرادی ندارد. درست است که این میزان معادل چهار تا پنج فنجان چای یا دو تا سه فنجان قهوه است، اما نوشیدن چای ممکن است جذب آهن را برای بدن شما سخت‌تر کند و از آنجا که بدنتان در روزهای پس از زایمان برای تأمین انرژی به آهن نیاز دارد، به ویژه اگر دچار فقر آهن باشید، ممکن است مصرف زیاد چای برای شما کمی دردسرساز باشد. پس بهتر است مصرف چای و قهوۀ خود را به دو یا سه فنجان در شبانه‌روز محدود کنید. به‌طورکلی نیز میزان کافئین موجود در برخی از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها به شرح زیر است:

 • ۲۳۶ میلی‌لیتر چای سیاه دم‌کرده، حاوی ۴۷ میلی‌گرم کافئین
 • ۲۳۶ میلی‌لیتر چای سبز دم‌کرده، حاوی ۲۵ میلی‌گرم کافئین
 • ۲۳۶ میلی‌لیتر قهوۀ دم‌کرده، بین ۹۵ تا ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین
 • ۴۷۳ میلی‌لیتر لاته یا کاپوچینو، حاوی ۱۵۰ میلی‌گرم کافئین
 • ۲۹ میلی‌لیتر اسپرسو، حاوی ۷۵ میلی‌گرم کافئین
 • یک قاشق چای‌خوری نسکافه، حاوی ۳۱ میلی‌گرم کافئین
 • ۳۵۵ میلی‌لیتر نوشابۀ کوکا، حاوی ۳۵ میلی‌گرم کافئین
 • ۳۵۵ میلی‌لیتر نوشابۀ رژیمی، حاوی ۴۷ میلی‌گرم کافئین
 • ۳۵۵ میلی‌لیتر سون‌آپ، حاوی صفر میلی‌گرم کافئین
 • ۳۵۵ میلی‌لیتر اسپرایت، حاوی صفر میلی‌گرم کافئین
 • ۲۴۵ میلی‌لیتر ردبول، حاوی ۷۷ میلی‌گرم کافئین
 • ۲۳۶ میلی‌لیتر نوشابۀ انرژی‌زا، حاوی ۴۸ میلی‌گرم کافئین
 • ۲۳۶ میلی‌لیتر هات‌چاکلت، حاوی ۸ تا ۱۲ میلی‌گرم کافئین
 • ۲۸ گرم شکلات تلخ با ۷۰ تا ۸۵ درصد پودر کاکائو، حاوی ۲۳ میلی‌گرم کافئین
 • ۴۴ گرم شکلات شیری، حاوی ۹ میلی‌گرم کافئین
 • ۲۲۷ گرم بستنی قهوه یا ماست‌بستنی، حاوی ۲ میلی‌گرم کافئین

نوشیدن بیش از دو یا سه فنجان قهوه یا بیشتر از پنج فنجان چای و مصرف بیش از حد کافئین موجود در این مواد خوراکی ممکن است باعث تحریک‌پذیری، وحشت‌زدگی یا مضطرب شدن و بی‌خوابی مادر، نوزاد یا هر دو شود. با این حال، هر نوزادی با دیگری متفاوت است. اگر به نظر می‌رسد حتی هنگامی که شما مقدار کمی کافئین می‌خورید، کودکتان اذیت می‌شود، شاید بهتر باشد که برای مدتی آن را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری