«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

ریزش مو بعد از زایمان

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
ریزش مو بعد از زایمان

بسیاری از تازه‌مادران از دیدن افزایش ریزش موهایشان در چند ماه اول بعد از زایمان تعجب می‌کنند. اما این ریزش مو طبیعی است و نیازی به وحشت کردن نیست. پس نگران نشوید و بدانید که تا تولد یک سالگی فرزندتان مو‌های شما دوباره به وضعیت قبل از زایمانتان برمی‌گردد. در این مطلب می‌توانید با دلایل ریزش مو پس از زایمان و راهکارهای شما برای ریزش موها آشنا شوید.

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

دلیل ریزش مو

حدود ۸۵ تا ۹۵ درصد از موهای سر شما در حال رشد است و ۵ تا ۱۵ درصد دیگر در حال استراحت است. بعد از تمام شدن دورۀ استراحت، اغلب هنگام برس کشیدن یا شست‌وشوی موها، این مو‌ها می‌ریزد و مو‌های تازه جایگزینشان می‌شود و هر روز به طور متوسط حدود ۱۰۰ تار موی خانم‌ها می‌ریزد. در دوران بارداری با افزایش سطح استروژن بدن، مرحلۀ رشد مو طولانی‌تر می‌شود و تعداد مو‌های کمتری در مرحلۀ استراحت خواهد بود، بنابراین هر روز موی کمتری می‌ریزد و در نتیجه مو‌هایتان ضخیم‌تر و پرتر می‌شود.

بعد از زایمان، سطح استروژن بدن کاهش پیدا می‌کند و تعداد بسیار بیشتری از فولیکول‌های مو وارد مرحلۀ استراحت می‌شود. خیلی زود می‌بینید که موقع برس کشیدن یا شست‌وشو، ریزش موی بیشتری دارید. این ریزش غیرمعمول به مرور کاهش پیدا می‌کند و حدود ۱۲ ماه بعد از زایمان، یعنی نزدیک به روز تولد کودکتان، موهای شما به ضخامت پیش از بارداری برمی‌گردد. در ضمن، تمام زنان در دوران بارداری یا بعد از زایمان متوجه تغییر قابل توجهی در موهایشان نمی‌شوند. از بین مادرانی که متوجه این تغییرات می‌شوند، کسانی که موی بلند دارند شاهد تغییرات واضح‌تری هم هستند.

راهکارهای شما برای ریزش موها

شما نمی‌توانید مانع ریزش مو شوید، اما می‌توانید از مدل‌ها یا محصولات موی مختلفی استفاده کنید تا در این دوران گذرا موهایتان پرتر به نظر برسد. بسیاری از مادرانی نیز که از برداشتن مو از راه آب حمام یا جارو کردن مو از کف خانه خسته شده‌اند، به این نتیجه می‌رسند که موهایشان را کوتاه کنند. به علاوه، نگهداری از مدل موی کوتاهی که بعد از شست‌وشو به آراستگی و درست کردن نیاز ندارد، در دورانی که گرفتار کار‌های خانه و مراقبت از نوزاد هستید بسیار راحت‌تر است.

همچنین تازه‌مادرانی که موهای بلندی دارند، ممکن است موهایشان محکم دور انگشتان دست، انگشتان پا، مچ دست، مچ پا یا آلت تناسلی فرزندتان؛ فرزند پسر، گیر کند. این حالت ممکن است برای فرزندتان بسیار دردناک باشد. اگر دیدید نوزادتان بی‌هیچ دلیلی گریه می‌کند، یکی از کارهایی که برای گریۀ بی‌دلیل یک نوزاد سالم که بیمار نیست، لازم است انجام دهید این است که با دقت نگاه کنید تا ببینید رشته‌های مویتان دور قسمت‌هایی از دست و پا یا آلت تناسلی او پیچیده نشده باشد.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری