«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

دفع لخته‌های خون پس از زایمان

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
دفع لخته‌های خون پس از زایمان

دفع تعداد کمی لختۀ خون در هفته‌های اول پس از زایمان موضوع نگران‌کننده‌ای نیست، زیرا به عنوان بخشی از روند طبیعی جمع شدن رحم و برگشت آن به اندازۀ طبیعی، ممکن است مقدار کمی لختۀ خون در خونریزی شما دیده شود. اما در برخی از موارد، وجود لختۀ خون ممکن است نشانه ی وجود مشکلی باشد. در این مطلب می‌توانید با دفع طبیعی لخته‌های خون و موارد نیازمند پیگیری و تماس پزشکی آشنا شوید.

دفع طبیعی و اندازۀ لخته‌های خون

ترشحات واژن پس از زایمان، معمولاً و به ‌طور مداوم در روز‌های بعد در حال کاهش است، اما شاید برای دو یا سه هفتۀ دیگر نیز ادامه یابد. اگر از تولد کودک شما چند هفته می‌گذرد، ممکن است کمی فعال‌تر شده باشید و شاید بدن شما به این فعالیت بیشتر، واکنش نشان دهد و باعث ایجاد یک لختۀ خون شود. پرهیز از فعالیت‌های زیاد می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کند، بنابراین مطمئن شوید که در طول روز به دفعات استراحت می‌کنید. همچنین ممکن است قبل از عبور لخته، دردهایی را نیز احساس کنید که ناشی از انقباضات رحم برای دفع یک لختۀ خون است.

اندازۀ لخته‌ها نیز می‌تواند متفاوت باشد. لخته‌هایی که بزرگ‌تر است گاهی می‌تواند باعث تعجب شود، زیرا ممکن است شبیه به یک تکۀ جداشده باشد. لخته معمولاً زمان دستشویی رفتن از واژن خارج می‌شود که گاهی نیز روی نوار بهداشتی شما دیده می‌شود. اگر خیلی نگران هستید، می‌توانید هر نوار بهداشتی با یک لخته روی آن را نگه دارید تا به ماما یا پزشک خود نشان دهید.

موارد نیازمند تماس با پزشک یا اورژانس

برخی از مادران حدود دو یا سه هفته پس از تولد نوزاد ممکن است دچار عفونت رحم شوند. یکی از دلایل این عفونت ممکن است در اثر باقی ماندن یک تکۀ کوچک از غشا یا جفت در رحم ایجاد شود که یک مورد خاص پزشکی است و شروع دفع لخته‌ها یا قرمز شدن دوبارۀ خون ممکن است اولین نشانۀ این عفونت باشد. پس در صورت مشاهدۀ موارد زیر فوراً با پزشکتان تماس بگیرید:

  • تعداد زیادی لخته دفع کردید.
  • شروع به خونریزی شدید یا مداوم کردید.
  • احساس تب می‌کنید.
  • احساس درد شدید در قسمت زیر شکمتان دارید.

شما ممکن است نیاز به درمان با آنتی‌بیوتیک یا یک عمل جراحی جزئی برای برداشتن باقی‌ماندۀ جفت داشته باشید. همچنین در صورت وجود موارد زیر بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید:

  • اگر ناگهان خونریزی زیادی داشتید.
  • شروع به احساس ضعف یا سرگیجه کردید.
  • ضربان قلبتان تند یا نامنظم شد.

این علائم، همه نشانه‌هایی از شوک است که به دنبال یک خونریزی زیاد و سنگین می‌تواند اتفاق بیفتد و نیازمند رسیدگی بسیار فوری پزشکی دارد.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری