«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

نقش مامای همراه پس از زایمان

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
نقش مامای همراه پس از زایمان

مامای همراه که گاهی مامای خصوصی هم نامیده می‌شود، یکی از خدمات مراکز مامایی یا بیمارستان‌های دوستدار کودک است که به مادران باردار کمک می‌کند تا زایمان راحت‌تری داشته باشند. بیشترین نقش مامای همراه در قبل از زایمان و با هدف کاهش دردهای زایمان طبیعی است، اما این وظایف به زایمان ختم نمی‌شود و شما می‌توانید از مامای همراه بخواهید بعد از زایمان هم مدت زمان بیشتری کنارتان بماند. در ساعت‌های پس از زایمان، مامای همراه می‌تواند در مورد شیردهی به نوزاد و مراقبت از زخم پرینه یا زخم سزارین راهنمایی‌هایی را به شما بدهد. در این مطلب می‌توانید با نقش مامای همراه پس از زایمان آشنا شوید.

آموزش شیردهی

اگر مادر بداند که چطور درست به فرزندش شیر بدهد، می‌تواند از برخی مشکلات مربوط به سینه مثل ترک نوک سینه یا دردهای پس از آن جلوگیری کند و همچنین نوزاد هم تغذیۀ خوبی خواهد داشت. اگرچه پرستاران بیمارستان و پزشک در این مورد به شما آموزش‌هایی می‌دهند، اما مامای همراه هم می‌تواند در کنارتان باشد و نحوۀ بغل کردن نوزاد هنگام شیردهی، زمان مناسب برای شیردهی و گرفتن آروغ نوزاد را به شما آموزش دهد. شما می‌توانید تمام سوال‌های خود را در مورد شیردهی با او مطرح کنید و اگر پس از رفتن از بیمارستان به خانه هم مشکلی پیدا کردید، با مامای همراه خود تماس بگیرید.

آموزش مراقبت از زخم و بخیه‌ها

مادرانی که سزاین شده‌اند یا در زایمان طبیعی اپیزوتومی یا هر گونه پارگی داشته‌‌اند، باید به خوبی از زخم خود مراقبت کنند تا دچار عفونت یا باز شدن بخیه‌ها نشوند. مامای همراه پس از زایمان به مادر یاد می‌دهد که چگونه از زخم خود مراقبت کند، چطور زخم را شست‌وشو دهد و خشک نگه دارد. همچنین مامای همراه می‌تواند در مورد نوع نشستن، نحوۀ ‌حمام کردن، زمان بهبود زخم سزارین و خونریزی بعد از زایمان به شما نکاتی را آموزش دهد. شما می‌توانید بعد از هماهنگ کردن با مامای همراه خود در مواقعی که احساس کردید زخمتان آسیب دیده یا دچار عفونت شده است، با او تماس بگیرید.

سایر خدمات مامای همراه

درصورتی‌که شما بخواهید مامای همراه بیشتر در کنارتان باشد، او می‌تواند در ساعت‌هایی که شما در بیمارستان بستری هستید، از شما مراقبت کند و برای جمع شدن بهتر رحم، شکم شما را ماساژ ‌دهد. همچنین شما می‌توانید پس از ترخیص از بیمارستان در مورد مسائل مربوط به نگهداری از نوزاد، نشانه‌های بیماری در او، دلیل گریه کردن نوزاد و رفع آن و دل‌دردهای نوزاد از مامای همراه مشاوره و کمک بگیرید. شما حتی می‌توانید از مامای همراه بخواهید که در روزهای پس از زایمان هم به منزلتان بیاید و ورزش‌های لازم و نکات مربوطه را به شما آموزش دهد.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری