شرایط خرید و نگهداری قوطی شیر خشک

شرایط خرید و نگهداری قوطی شیر خشک

در صورت تصمیمتان برای تغذیۀ نوزاد با شیر خشک به دلایل مختلف مثل دلایل پزشکی گوناگون یا فقط به عنوان مکمل غذایی در شیردهی، توجه به برخی موارد و رعایت نکاتی هنگام خرید شیر خشک لازم است. از آنجا که تولیدکنندگان شیر خشک ملزم به تجزیه و تحلیل هر بسته به منظور بررسی سطح مواد مغذی و تعیین تاریخ انقضا برای نگهداری از شیر خشک هستند، کار شما کمی راحت‌تر خواهد بود. اما با تمام اینها لازم است ابتدا نظر پزشک کودکتان را در مورد شیر خشک مناسب بپرسید. در این مطلب می‌توانید با شرایط خرید شیر خشک و چگونگی نگهداری قوطی‌های شیر خشک در خانه آشنا شوید.

نکاتی برای خرید شیر خشک

برای خرید شیر خشک لازم است نکاتی را در نظر بگیرید تا نوزادتان دچار مشکلی نشود یا هنگام رسیدن به خانه متوجه خرید اشتباه خود نشوید. برخی از این نکات شامل موارد زیر است:

نوع شیر خشک: شیر خشک معمولاً در دو نوع پودری و مایع وجود دارد که در ایران تنها نوع پودری آن موجود است. بیشتر شیر خشک‌ها از شیر گاو یا سویا تهیه می‌شوند‌، اما برای نوزادانی که به پروتئین‌های شیر یا سویا آلرژی دارند و برای نوزادانی که زودرس هستند یا هنگام تولد وزن پایینی دارند، شیر خشک‌های ویژه‌ای وجود دارد. هر شیر خشکی که انتخاب می‌کنید بهتر است اگر غنی از آهن باشد تا از کم‌خونی نوزادتان جلوگیری شود. اما برای اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب شیر خشک مناسب، لازم است با پزشک کودکتان مشورت کنید.

تاریخ انقضای شیر خشک: شاید شما هم آن‌قدر کمبود وقت دارید که هنگام خرید، فقط قوطی شیر خشک را برمی‌دارید و هزینه را پرداخت می‌کنید، اما چند ثانیه زمان گذاشتن برای بررسی تاریخ انقضا، ایمنی و کیفیت آن را تضمین می‌کند و هر بار قبل از باز کردن یک قوطی جدید، تاریخ انقضای آن را دوباره بررسی کنید. اگر به طور تصادفی شیر خشک تاریخ گذشته خریده‌اید، ظرف بازنشده را به فروشگاه برگردانید و یک قوطی دیگر بگیرید.

فرورفتگی قوطی: مطمئن شوید که قوطی شیر خشک فرورفتگی ندارد، زیرا این می‌تواند به معنای آن باشد که لایۀ قلع داخل قوطی ترک خورده است. ترک اجازه می‌دهد که شیر خشک با فولاد تماس پیدا کند که این می‌تواند باعث زنگ‌زدگی و حتی یک سوراخ شود و به خراب شدن محتویات قوطی منجر شود.

شرایط نگهداری قوطی شیر خشک

برای نگهداری قوطی‌های شیر خشک می‌توانید کابینت یا قفسه‌ای را انتخاب کنید که از اجاق گاز، فر، سیستم‌های گرمایشی یا لوله‌های آب داغ دور است. همچنین ‌خیلی بهتر است که شیر خشک پودری را در یخچال یا جای مرطوبی نگذارید، زیرا رطوبت می‌تواند باعث شود که پودر شیر به هم بچسبد و غلظت شیر خشک را بیشتر ‌کند. همچنین سرما و گرما می‌تواند مواد مغذی موجود در شیر خشک را تخریب کند، پس قوطی‌ها را در معرض نور مستقیم خورشید یا در فریزر هم قرار ندهید.

شیر خشک را کمی خنک نگه دارید، اما آن را منجمد نکنید. دمای مطلوب برای نگه داشتن شیر خشک بین ۱۲ و ۲۴ درجه سانتی‌گراد است، بنابراین لازم است که دمای محلی که شیر خشک‌ها را آنجا گذاشته‌اید، بین این دماها و حتماً بالاتر از دمای انجماد صفر درجه سانتی‌گراد باشد. همچنین وقتی یک قوطی شیر خشک را باز می‌کنید، دستورالعمل روی قوطی دربارۀ محل نگهداری و آخرین زمان درست مصرف آن را رعایت کنید. بیشتر تولیدکنندگان توصیه می‌کنند قوطی شیر خشک را فقط تا یک ماه بعد از باز کردن آن مصرف کنید، اما شما باز هم لازم است زمان روی قوطی را نگاه کنید.

همچنین هرگز نوزاد خود را با شیر گاو تغذیه نکنید. این کار تا یک سالگی کودک توصیه نمی‌شود، زیرا شیر گاو مواد مغذی مناسب و در اندازه‌های درست را برای یک نوزاد در حال رشد ندارد. همچنین این شیر می‌تواند باعث مشکلات گوارشی شود، بنابراین از دادن شیر گاو قبل از یک سالگی به کودک پیشگیری کنید و بعد از آن هم فقط به میزان و مقداری که پزشک توصیه کرده است، از شیر گاو به او بدهید.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال