«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

رشد طبیعی و تأخیر در رشد نوزادان زودرس

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
رشد طبیعی و تأخیر در رشد نوزادان زودرس

یکی از مسائلی که ممکن است تازه‌والدین را بیشتر از چیزهای دیگر نگران ‌کند، رشدونمو کودکشان است و اگر نوزادتان برای تولدش شروع سختی داشته و مدتی را در بخش مراقبت‌های ویژۀ نوزادان بوده است یا با یک بیماری مزمن یا معلولیت به دنیا آمده، شما ممکن است خیلی هم بیشتر نگران رشد او باشید. در این مطلب می‌توانید از رشد طبیعی نوزادانی که زودتر از تاریخ مقرر تولدشان به دنیا آمده‌اند، تأخیر احتمالی رشد در برخی از آنها و ارزیابی تشخیصی رشد در نوزادان زودرس آشنا شوید.

رشد طبیعی نوزاد زودرس

بیشتر کودکان طبق یک الگوی نسبتاً قابل‌پیش‌بینی رشد می‌کنند. اما زمان‌بندی رشد می‌تواند در میان کودکان و حتی بین خواهر و برادرها متفاوت باشد. برای مثال، حدود نیمی از کودکان در یک سالگی‌شان می‌توانند راه بروند، اما ممکن است کاملاً هم طبیعی باشد که برخی کودکان تا ۱۸ ماهگی راه نروند. به عنوان والد نوزادی که زودرس به دنیا آمده است، به نمودارها و نقاط عطف رشد به شکل متفاوتی نگاه کنید. سنی که در آن از نوزادتان انتظار می‌رود به نقاط عطف رشد برسد،‌ بر اساس موعد مقرر تولدش تعیین می‌شود. پس هنگام نگاه کردن به نمودار و ارزیابی رشد نوزادتان، باید سن تطبیقی او را در نظر بگیرید.

نقاط عطف سیر تکامل رشد و مراحل رشد تنها یک رهنمود کلی است و با توجه به این موضوع که پزشک فرزندتان،‌ رشدونمو او را در هر مراقبت و معاینۀ کودک ارزیابی خواهد کرد، نیازی به نگرانی بیش از حد نیست، اما به یاد داشته باشید که شما بیش از هر فرد دیگری با کودکتان سروکار دارید، پس اگر احساس می‌کنید فرزندتان در یک یا چند زمینه از رشد عقب مانده است یا به‌طورکلی شک و تردیدی در مورد رشد او دارید، ‌همیشه و حتماً این موضوع را با پزشک او در میان بگذارید.

تأخیر در رشد نوزادان زودرس

نوزادانی که مدت زیادی را در بخش مراقبت‌های ویژه ‌می‌گذرانند، می‌توانند ریسک تأخیر رشد در برخی زمینه‌ها را داشته باشند که برخی از این تأخیرها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گفتار و زبان
 • مهارت‌های شناختی مثل فکر کردن، یادگیری و استدلال
 • مهارت‌های حرکتی و حرکت هدفمند

هرچه این تأخیرها زودتر تشخیص داده و درمان شود، احتمال بیشتری وجود دارد که نوزادتان در ادامۀ زندگی‌اش بتواند پتانسل‌های رشد خود را تحقق ببخشد.

ارزیابی تشخیصی رشد نوزادان زودرس

نوزادتان نیازمند یک ارزیابی تشخیصی است و هدف این است که نقاط قوت نوزاد و زمینه‌هایی که می‌توان در آنها بهبود ایجاد کرد مشخص شود. ‌ارزیابی تشخیصی بسته به نیازهای نوزادتان می‌تواند توسط متخصصان و فوق‌تخصصان در زمینه‌های زیر انجام شود:

 • پزشکی
 • تغذیه
 • روان‌شناسی
 • مددکاری اجتماعی
 • آموزش
 • شنوایی
 • بینایی
 • گفتار و زبان
 • فیزیوتراپی
 • کاردرمانی

اگر در این ارزیابی‌ها، پزشکان متوجه تأخیر رشد یا پتانسیل تأخیر در نوزاد شما شوند،‌ خدمات درمانی لازم شروع خواهد شد.

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری