پارچه‌بازی با نوزاد

کودکان عاشق حس کردن بافت‌های مختلف هستند و مجموعه‌ای از پارچه‌هایی با جنس و بافت‌های مختلف یک راه عالی برای رشد حس لامسه در آنهاست. فقط یادتان باشد که تمام نوزادان با یکدیگر متفاوتند و اگر کودک شما از این بازی خوشش نیامد یا واکنشی نشان نداد می‌توانید چند روز دیگر دوباره آن را امتحان کنید. در این مطلب می‌توانید با یک فعالیت و بازی ساده برای تحریک حس لامسه در کودکتان آشنا شوید.

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

سن مناسب پارچه‌بازی

این فعالیت از بدو تولد تا شش ماهگی کودک مناسب است. مهارتی که طی این بازی تحریک می‌شود و رشد پیدا خواهد کرد حس لامسهٔ کودک شماست. وسایل مورد نیاز برای این بازی پنج تا ۱۰ مدل و نمونه از پارچه‌هایی با بافت‌های مختلف یا وسایلی از پارچه‌های مختلف مثل کهنهٔ بچه، لیف حمام، یک دستمال عینک از جنس جیر، روسری‌های ابریشمی شما، شال‌های پشمی، کلاه بافتنی و برخی دیگر از این وسایل است.

نحوهٔ پارچه‌بازی

پارچه‌های مختلف از چرم گرفته تا ابریشم و خز مصنوعی را جمع کنید و آنها را روی هم روی زمین بگذارید. پارچه‌ها را یکی‌یکی بردارید و با دست‌های کودک خود تماس بدهید و بگذارید هر طور می‌خواهد آنها را بکشد و نوازش کند. در مورد حسی که به نظر می‌رسد کودک از لمس کردن هر پارچه‌ دارد صحبت کنید و از واژه‌هایی خاص برای توصیف هر تکه پارچه استفاده کنید. مثلاً بگویید: «این یکی نرمه، نه؟ این یکی یه کم حس گرمی به پوستت می‌ده؟»

وقتی بزرگ‌تر ‌شود، بهتر می‌تواند خودش نمونه‌ها را در دست بگیرد و از آنجا که احتمال دارد هر چیزی را در دهانش بگذارد، بهتر است اطمینان پیدا کنید که نمونه پارچه‌هایی که استفاده می‌کنید تمیزند و به اندازه‌ای بزرگ هستند که به کلی داخل دهان کودک جا نشوند و باعث خفگی یا مشکل دیگری نشوند.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال