«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

کوچک اما دلباز

کوچک اما دلباز

مادربزرگم همیشه می‌گوید که خانه‌ٔ ما شبیه «لونه‌کفتر» است. یک خانه‌ٔ کوچک در یک آپارتمان و چندین همسایه. راست می‌گوید، خانه‌ٔ ما خیلی کوچک است و مرتب کردن این خانه‌ٔ کوچک همیشه وقت زیادی از ما می‌گیرد. اصلاً انگار خانه‌ٔ کوچک زودتر کثیف و نامرتب می‌شود و اعصاب آدم را به هم می‌ریزد. چاره چیست؟ چند راه ساده می‌تواند به داد ما و خانه‌های کوچکمان برسد و آن را بزرگ و دلباز نشان دهد.

کوچک اما دلباز

به بعداً امیدوار نباشید

در طول روز و حین کار اطرافتان را مرتب کنید. یک آشپزخانهٔ کوچک دارید؟ قبل از شروع آشپزی ماشین ظرفشویی یا سینک را خالی کنید و در طول آشپزی هم ظرف‌های کثیف را در ماشین ظرفشویی بگذارید یا با دست بشویید. به این ترتیب، تنها چیزهایی که باید پس از صرف غذا بشویید قابلمه و ظروفی است که در آنها غذا خورده‌اید! آخر شب، هنگامی که از اتاق نشیمن به اتاق‌ خواب می‌روید، کوسن‌های مبل را مرتب کنید و همه چیز را سر جایش بگذارید. صبح روز بعد شما از خودتان برای اتاق تمیز تشکر می‌کنید. کارها را به بعداً واگذار نکنید.

کوچک اما دلباز

خرید اضافی ممنوع

چیزهایی که لازم ندارید نخرید. اگر وسیله‌ای را دوست ندارید یا از آن استفاده نمی‌کنید، چرا می‌خواهید آن را داشته باشید؟ تعداد خرت و پرت‌ها را به حداقل برسانید.

کوچک اما دلباز

آماده باشید

مقدمات پاکیزگی را فراهم کنید. وسایل پاک‌کننده را با رایحه‌ای که دوست دارید بخرید و یک سبد خوب و چندطبقه هم برای جا دادن و تفکیک لباس‌های کثیف بخرید تا دیگر روی زمین پخش و پلا نباشند.

کوچک اما دلباز

فقط پنج دقیقه وقت بگذارید

در روز پنج دقیقه خانه را مرتب کنید. در طول پیام‌های بازرگانی آشپزخانه را کمی مرتب کنید. به محض اینکه وارد اتاقتان شدید میز کارتان را تمیز کنید. وقتی به خانه برمی‌گردید کفش‌ها و لباس‌های بیرون را سر جایشان بگذارید. اگر چیزی روی زمین ریخت، همان موقع و در پنج دقیقه آنجا را جارو بکشید. همه‌ٔ این پنج دقیقه‌ها روی هم به داشتن یک خانه تمیزتر منجر می‌شوند.

کوچک اما دلباز

روز نظافت داشته باشید

یک روز در هر هفته را به عنوان «روز نظافت» تعیین کنید. این روزی است که در آن کفپوش، فرش‌ها و مبل‌ها را جاروبرقی می‌کشید، ملحفه‌های تخت و حوله‌ها را می‌شویید، دستشویی را می‌شویید و کانتر و روی کابینت‌ها را با مادهٔ ضدعفونی‌کننده تمیز می‌کنید.

کوچک اما دلباز

عمیق‌تر شوید

در هر ماه یا هر فصل، یک روز را به عنوان «روز نظافت عمقی» تعیین کنید. این روزی است که شما واقعاً همه جا را می‌سابید: لای کاشی‌ها، سقف بالای اجاق گاز، قسمت‌های پنهان زیر مبل و خلاصه همه چیز! من دوست دارم از این روز برای تعویض مسواک، تیغ ریش‌تراش، دور ریختن لوازم آرایش کهنه یا صابونی که استفاده نمی‌کنم، جاروبرقی کشیدن روی تشک و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه‌کنندهٔ آب استفاده کنم. حالا خانه‌ٔ کوچکمان از تمیزی برق می‌زند.

توجه: محتوای مطالب موجود در «بلاگ مادرانه»، بر اساس نظرات و دانش پدیدآورندهٔ هر مطلب تهیه شده است و لزوماً نظر تیم علمی «مادرشو» را منعکس نمی‌کند. برای اطلاعات بیشتر شرایط استفاده را مطالعه فرمایید.

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری