«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

چهاردست‌‌و‌پاهای محکم

{عنوان مطلب}

تازگی‌ها یاد گرفته چهاردست‌وپا راه برود. یک متر می‌رود، برمی‌گردد مرا نگاه می‌کند و دوباره یک متر دیگر جلو می‌رود. اولین بار که دست و پای کوچک و تپلش را روی زمین گذاشت و یک قدم چهاردست‌وپایی برداشت از ذوقش روی ابرها بودم. او را محکم بغل کردم و آن‌قدر بوسیدمش که کلافه شد. تا چند روز هر بار که قدمی برمی‌داشت من تشویقش می‌کردم و او هر دفعه برای خودش هدفی مشخص می‌کرد و به سمتش حرکت می‌کرد. مثلاً می‌رفت که رومیزی را بکشد یا اینکه عروسکش را بردارد و وقتی به هدفش می‌رسید اطراف را نگاه می‌کرد و هدف دیگری را در نظر می‌گرفت. چند روز این‌ کار را انجام داد. یک روز که داشتم از یکی از فروشگاه‌های اینترنتی لباسی را انتخاب می‌کردم، ‌او شروع کرد به چهاردست‌وپا رفتن. حواسم به او نبود، درگیر طرح و جنس لباس بودم. چند بار با زبان خودش مرا صدا زد. معمولاً می‌گوید «قون قون» یا چیزی شبیه به این. من نگاهش کردم و گفتم آفرین. فهمید که اصلاً حواسم به او نیست. باز هم سروصدا کرد. بلند شدم و عروسکی را که داشت به سمتش می‌رفت آوردم و روی پاهایش گذاشتم و مشغول کار خودم شدم. عروسک را مزمزه کرد و کناری انداخت. چند بار دیگر به سمت اسباب‌بازی‌های دیگرش رفت و من هر بار همین‌ کار را کردم. بعد از آن هر چیزی را که می‌خواست با انگشت نشان می‌داد یا گریه می‌کرد. ناخواسته اعتمادبه‌نفس بچه‌ام را از او گرفته بودم. طفلی دیگر ذوق نداشت که توانایی‌هایش را به من نشان بدهد. پیش خودم فکر کردم چقدر این قدم‌های اول برای او مهم است و باید آنها را محکم و مطمئن بردارد.

توجه: محتوای مطالب موجود در «بلاگ مادرانه»، بر اساس نظرات و دانش پدیدآورندهٔ هر مطلب تهیه شده است و لزوماً نظر تیم علمی «مادرشو» را منعکس نمی‌کند. برای اطلاعات بیشتر شرایط استفاده را مطالعه فرمایید.

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری