«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

کاندیداها از سال ۸۴ تاکنون چقدر در جلب توجه زنان موفق بوده‌اند؟

نقش زنان در تعیین سرنوشت نامزدهای ریاست جمهوری

{عنوان مطلب}
مهناز محمدی
مهناز محمدی

خبرنگار

«زن‌ها در ایران مظلوم‌ترین قشر جامعۀ ما هستند. نه حرمتشان رعایت می‌شود و نه حقوقشان رعایت می‌شود.» صحبت‌های اسحاق جهانگیری، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در برنامۀ زندۀ تلویزیونی توجه‌های زیادی را به خودش جلب کرد. او علاوه ‌بر مظلوم خواندن زنان در جامعه، بر لزوم حضور آنها در مدیریت و اقتصاد جامعه تأکید کرد. پس از دولت سید محمد خاتمی، بسیاری از کاندیداهای ریاست جمهوری با رویکردهای متنوع به مسائل زنان پرداختند و ترغیب کردن آنان به رأی دادن را راهی مؤثر برای پیروزی خود دانستند. بنابراین وعده‌هایی دادند که نتیجۀ آنها را می‌توان ورود اولین وزیر زن و فرمانداران زن در عرصه‌های سیاسی دانست.

آغاز ورود زنان به هیئت دولت

پس از شعارهای محمود احمدی‌نژاد در مورد احیای نقش زنان در جامعه و جایگاه آنان، او در سال ۸۴ پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد و بعد از سخنرانی‌های فراوان در مورد ورود زنان به ورزشگاه آزادی در اردیبهشت ۸۵ دستور حضور زنان در ورزشگا‌ه‌ها را ابلاغ کرد. این دستور که سروصدای زیادی در رسانه‌ها به راه انداخته بود مورد مخالفت بسیاری از مراجع قرار گرفت و در نهایت اجرا نشد. وعده‌های انتخاباتی احمدی‌نژاد در مورد بهبود وضعیت زنان در انتخابات سال ۸۸ هم مطرح بود.

در دولت دهم بیش از هر زمان دیگری در مورد ورود زنان به عرصه‌های سیاسی بحث وجود داشت. پس از انتخابات سال ۸۸ محمود احمدی‌نژاد در یک برنامۀ زندۀ تلویزیونی از معرفی سه وزیر زن به مجلس شورای اسلامی خبر داد. سوسن کشاورز برای وزارت آموزش و پرورش، فاطمه آجرلو برای وزارت رفاه و تأمین اجتماعی و مرضیهٔ وحید دستجردی برای وزارت بهداشت معرفی شدند که از این بین تنها مرضیهٔ وحید دستجردی با ۱۷۵ رأی موافق توانست به عنوان اولین وزیر زن در جمهوری اسلامی ایران فعالیت خود را آغاز کند.

از نقش مادری تا مشارکت در مشاغل

انتخابات در بسیاری از کشورها مخصوصاً در آمریکا با بحث‌هایی در مورد زندگی زنان همراه است. یکی از مهم‌ترین این مسائل در آمریکا قانونی بودن سقط جنین و بیمه‌های عمومی است. در ایران مدت‌هاست که رهبر معظم انقلاب در مورد تکریم خانواده و فرزندآوری بیاناتی فرموده‌اند و سال گذشته نیز با مشورت مجمع تشخیص مصلحت نظام سیاست‌های کلی خانواده را ابلاغ کردند. فرزندآوری و تشویق جوانان به ازدواج از جمله نکات مهم این سیاست‌هاست که انتظار می‌رفت تمامی نامزدها در دوره‌های مختلف انتخابات برای آنها برنامه‌ای داشته باشند.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ سعید جلیلی، نامزد جبهۀ اصولگرا در جریان مناظرات، خانواده را به عنوان بنیان جامعه معرفی کرد و وظیفۀ اصلی زنان را مادری دانست. همچنین او در نشست انتخاباتی خود با حضور زنان بیان کرده بود: «در نگاه ما و نگاه اسلام و گفتمان انقلاب اسلامی کوچک‌ترین واحد جامعه خانواده است و هویت زن در خانواده شکل می‌گیرد که همان مادر بودن است نه اینکه هویت زن را در چرخۀ اقتصادی و بازار سرمایه قائل شویم.»

غلامعلی حدادعادل نیز دیگر نامزد جبهۀ اصولگرا در مناظرات انتخاباتی آن دوره، بیمۀ زنان خانه‌دار را عنوان کرد و گفت: «زنان خانه‌دار بیکار نیستند، زنان خانه‌دار، مردان و زنان جامعۀ فردا را می‌سازند و تربیت می‌کنند. من بیمۀ زنان خانه‌دار را مهم می‌دانم.» محمدباقر قالیباف نیز در اظهارات خود طی نشست‌های تبلیغاتی از نقش زنان در دولت خود خبر داده و بیان کرده بود که ۱۰ درصد مدیریت شهرداری تهران بر عهدۀ زنان است.

در میان دیگر نامزدهایی که در مورد مسئلۀ زنان وعده‌هایی داده بودند، حسن روحانی به تشکیل وزارت زنان در دولت تدبیر و امید اشاره کرده بود و گفته بود: «زن در یک جامعه فعال است و کار می‌کند، اما در عین‌ حال که کاری برابر انجام می‌دهد، حقوقش متفاوت است. من بیمۀ ویژه را برای زنان آسیب‌دیده تشکیل خواهم داد و همچنین یک وزارت امور بانوان در دولت تدبیر و امید پیش‌بینی کرده‌ایم تا حقوق تضییع‌شده را به آنان برگردانیم.»

احقاق حقوق در سایۀ وزارت زنان

حسن روحانی یکی از نامزدهایی بود که در نشست‌ها و سخنرانی‌های تبلیغاتی زیادی از بهبود مسئله‌ٔ زنان سخن گفت. او در همایش تدبیر و امید در خرداد ۹۲ گفت: «من کاری خواهم کرد که با کمک پلیس زحمت‌کش کشور در سراسر خیابان‌ها امنیت واقعی مستقر شود و دختران ما در خیابان احساس امنیت کنند. من نخواهم گذاشت مأموری بی‌نام و نشان از کسی سؤال کند. دختران جامعۀ ما خود حافظ حجاب و عفاف هستند.» هرچند روحانی هیچ‌گاه به طور مستقیم اشاره نکرد، اما این سخنان او جلوگیری از فعالیت گشت ارشاد تعبیر شد و طرفداران زیادی بین جوانان حامی او پیدا کرد. تشکیل وزارت زنان یکی دیگر از وعده‌های انتخاباتی روحانی بود. مسائلی چون امنیت، اشتغال بانوان، رفع محرومیت از زنان روستایی، بیمۀ زنان خانه‌دار و حل مشکلات حقوقی زنان از دیگر مواردی بود که ستاد انتخاباتی حسن روحانی در مورد آن برنامه‌هایی به مردم ارائه داد. حالا با گذشت نزدیک به چهار سال از دولت تدبیر و امید، روزانه شاهد خبرهایی هستیم که از تحقق این وعده‌ها در ابعاد بزرگ و کوچک اطلاع می‌دهند. مواردی مثل ایجاد ۴۰۰ هزار فرصت شغلی در سال ۹۵ توسط زنان، ایجاد بسته‌ٔ اشتغال پایدار زنان، رفع تفکیک جنسیتی در آزمون‌های استخدامی و تصویب ماده ۱۰۱ با هدف عدالت جنسیتی از جمله این خبرهاست که در خبرگزاری‌ها و وب‌سایت رسمی معاونت امور زنان منتشر می‌شود.

آنچه می‌توان گفت در دولت روحانی فراموش شد تشکیل وزارت زنان بود و اگر سخنان او در سال ۹۲ به گشت ارشاد ارتباط داشت، در طول دوران ریاست او شاهد حضور گشت ارشاد به خصوص در کلان‌شهر تهران بوده‌ایم.
این موضوع که محمود احمدی‌نژاد یا حسن روحانی به وعده‌های خود در مورد زنان عمل کرده‌اند یا خیر کماکان جای بحث دارد، اما این نکته وجود دارد که در چند دورۀ انتخابات گذشته کسانی که برنامه‌ها و سخنرانی‌های جنجالی در مورد بهبود اوضاع زنان داشته‌اند توانسته‌اند در انتخابات پیروز شوند. این سؤال مطرح است که آیا وعده‌های کاندیدای ریاست جمهوری در مورد بانوان توانسته نظر آنها را برای رأی دادن به آن کاندیدا جلب کند؟

فقط می‌خواهم اوضاع بدتر نشود

این سؤال را که «آیا وعده‌های نامزدها نتوانسته زنان را به انتخاب آنها ترغیب کند یا خیر» بین خانم‌هایی از اقشار مختلف مطرح می‌کنم. آن خانم‌هایی که در انتخابات گذشته به حسن روحانی رأی داده‌اند جواب‌هایشان بسیار به یکدیگر شبیه است: «ما باور کرده‌ایم که خیلی از شعارهای انتخاباتی هیچ‌وقت عملی نمی‌شود. ما به حسن روحانی رأی دادیم تا اوضاع بدتر نشود. در واقع امیدی نداشتیم که اوضاع زنان بهتر شود، فقط به پیشرفت کلی جامعه امید داشتیم.»
خانم شاهمیری ۲۹ ساله است و در انتخابات گذشته به هیچ کاندیدایی رأی نداده. او در این مورد می‌گوید: «حرف‌های جهانگیری برایم جذاب بود و فکر می‌کنم که او نگاه جدیدی نسبت به حوزۀ زنان دارد. اما در سال ۹۲ وعده‌های حسن روحانی نتوانست مرا قانع کند که به او رأی بدهم.»

خانم شکرانی به تلاش زنان اشاره دارد و در پاسخ به این سؤال می‌گوید: «اینکه یک کاندیدا وعدۀ بهبود حقوق زنان را بدهد مرا ترغیب نمی‌کند که به او رأی بدهم. بیشتر برای من مهم است که شرایط عمومی بهبود پیدا کند و من معتقدم زن‌ها خودشان باید حقوقشان را احیا کنند نه یک مرد.»

مهتاب عامری زنی ۳۰ ساله است که قبلاً تجربۀ برخورد با گشت ارشاد را داشته و در مورد انتخاب روحانی می‌گوید: «حرف‌ها و وعده‌های نامزدها در مورد زنان برای من خیلی اهمیت دارد. در این دولت شهیندخت مولاوردی یکی از بهترین‌هاست. من احساس می‌کنم در این دولت گشت ارشاد کمتر فعالیت می‌کند. با اینکه خود من را یک‌ بار گرفتند، اما کم شدن آنها را احساس می‌کنم. علاوه‌ بر این، وجود سفیر و سخنگوی زن مسئلۀ بسیار مهمی بود، اما همچنان تا مشارکت کامل زنان راه زیادی مانده است.»

بحث‌هایی که در مورد وعده‌ها مطرح می‌شود، مخالف‌های سرسختی هم دارد. خانم زاهدی ۳۴ ساله است و می‌گوید: «من به این وعده‌ها اهمیتی نمی‌دهم. این موضوع از نظر من دو نکتۀ منفی دارد. اولی بلف زدن در مورد حجاب است. باید بدانیم که در این مورد قوانین مشخص داریم و هر کسی رئیس‌جمهور شد نمی‌تواند تغییرات اساسی در آن ایجاد کند. مسئلۀ بعدی عدد و رقم‌های میزان یارانه، تعداد شغل و مانند اینهاست. یعنی درست نقطۀ ضعف را به بازی می‌گیرند تا رأی بیاورند و بعد همه چیز را فراموش می‌کنند. برای من مهم نیست که به عنوان زن وارد استادیوم شوم یا وزیر زن داشته باشیم. من تعصب جنسیتی ندارم. برای من مهم است که کسی روی کار بیاید که حس کنم قصد دارد کار مفید انجام دهد. حتی اگر بین نامزدها کسی ایده‌آل من نباشد، بین بد و بدتر من به بد رأی می‌دهم تا اوضاع از این بدتر نشود.»

بسیاری از خانم‌هایی که به این سؤال پاسخ داده‌اند وعده‌های کاندیداها در مورد مسئلۀ زنان را غیرعملی می‌دانند. موضوع جالب توجه این است که چقدر زنان در مورد مطالبات خود از رئیس‌جمهورها تلاش می‌کنند و اصلاً نامزدها پیروزی خود را چقدر در گرو جلب اعتماد زنان جامعه می‌دانند.

توجه: محتوای مطالب موجود در «بلاگ مادرانه»، بر اساس نظرات و دانش پدیدآورندهٔ هر مطلب تهیه شده است و لزوماً نظر تیم علمی «مادرشو» را منعکس نمی‌کند. برای اطلاعات بیشتر شرایط استفاده را مطالعه فرمایید.

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری