«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

من به چک کردن تو معتادم

کاربران ایرانی از امکان عکس پروفایل چه استفاده‌ای می‌کنند؟

{عنوان مطلب}
مهناز محمدی
مهناز محمدی

خبرنگار

«پروفایلت تموم دنیامه، من به چک کردن تو معتادم»، «به علت خوشگلی زیاد... از گذاشتن عکس پروفایل معذورم» و «خوشحالی یعنی اینکه مادر بشی». نوشته‌های اینچنینی را این‌ روزها در تلگرام آن هم در قسمت عکس کاربر آن‌قدر دیده‌ایم که گاهی بعضی‌هایمان را به فکر انداخته است؛ اینکه‌ آیا آدم‌ها می‌خواهند با عکس پروفایلشان چیزی به ما بگویند؟ مثلاً یکی می‌خواهد بگوید دوستمان دارد یا یک نفر دارد با ما شوخی می‌کند؟ یک نفر دیگر هم انگار می‌خواهد خبر بارداری‌اش را بهمان بگوید. این خاصیت شبکه‌های اجتماعی است که می‌توان هر خبری را در آن به چندین روش بیان کرد. شاید یکی از آنها عکس پروفایل باشد.

عکس پروفایل، پروفایل پیکچر یا آواتار همه از اصطلاحاتی است که به آن عکس دایره‌ای‌شکل ما در شبکه‌های اجتماعی برمی‌گردد. در تعریف عکس پروفایل گفته‌اند عکس پروفایل عکسی است که کاربر را معرفی می‌کند. این عکس کمک می‌کند که شما با چهرۀ کاربر در فضای مجازی آشنا شوید یا بدون نگاه کردن به اسم، او را بشناسید. در ایران یکی از اولین اپلیکیشن‌هایی که این امکان را برای کاربران خود ایجاد کرد یاهو مسنجر بود. یاهو مسنجر که اپلیکیشن شرکت یاهو است حدود ۱۸ سال پیش معرفی شد و این امکان را می‌داد که عکسی برای پروفایل خود انتخاب کنید یا اینکه با استفاده از ابزارهای خودش یک تصویر کارتونی بسازید. بعد از یاهو مسنجر اپلیکیشن‌های پیام‌رسان دیگری مثل جی‌تاک، وی‌چت و وایبر هم این امکان را به کاربرانشان دادند. این امکان که کاربر به وسیله‌ٔ عکس خود شناخته شود در شبکه‌های اجتماعی بسیاری نیز وجود دارد. اما آنچه این‌ روزها بیشتر از دیگر اپلیکیشن‌‌ها بین ایرانی‌ها محبوب شده اپلیکیشن تلگرام است.

ef8a46ad82b7e316af.jpg

۴۵ میلیون کاربر، ۴۵ میلیون عکس

وایبر داشت روز‌به‌روز بیشتر به زندگی ما ایرانی‌ها وارد می‌شد که ناگهان همه‌ چیز عوض شد. ساعت‌ها هم منتظر می‌ماندی نه پیامی می‌آمد و نه پیامی می‌رفت. خبرش کم‌کم پیچید. کاربرها صحبت از فیلتر شدن وایبر می‌کردند، اما هیچ مقام رسمی‌ای این خبر را تأیید نمی‌کرد. تا اینکه کاربران وایبر به مرور به سمت تلگرام رفتند و حالا این اپلیکیشن به یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها در ایران تبدیل شده است. به نقل از وب‌سایت تلگرام، این اپلیکیشن در جهان بیش‌ از ۱۰۰ میلیون کاربر دارد و روزانه حدود ۳۵۰ هزار کاربر جدید به آن اضافه می‌شود. تعداد کاربران تلگرام در ایران بین ۳۸ تا ۴۵ میلیون تخمین زده شده است، اما نکته‌ٔ جالب اینجاست که در بین کاربران ایرانی گذاشتن عکس پروفایل کمی پیچیدگی بیشتری دارد.

img_3571.jpg

اگر در گوگل عبارت عکس پروفایل را سرچ کنید، نتایج جالبی می‌بینید. عکس‌های پروفایل برای خودشان دسته‌بندی‌های جورواجوری دارند: عکس‌های خاص، غمگین، خوشحال، سربازی، نی‌نی، مامان و بابا و چیزهایی مثل این. حتی اگر نمی‌خواهید در گوگل بگردید، نگاهی به لیست دوستانتان در تلگرام بیندازید. احتمالاً شما هم متوجه می‌شوید که بعضی از خانم‌ها گذاشتن عکس خودشان برای پروفایلشان را اشتباه می‌دانند و بعضی‌های دیگر بهترین عکس‌هایشان مثل عکس عروسی، مهمانی و عکس‌هایی را که در آنها زیبا و خوش‌لباس هستند برای آن انتخاب می‌کنند.

tdhldh.jpg

عکس‌های پروفایل بسته به رویدادهای مهم تغییر هم می‌کنند. مثلاً برای طرفداری از کاندیدای انتخابات نواری زیر عکس پروفایل قرار می‌گیرد یا کاربر با ژست خاصی، مثل نشان دادن یک نماد با دست، عکس می‌گیرد.

untitled-54687.jpg

مادر و پدر شدن هم از آن خبرهایی است که خیلی‌ها دوست دارند به هر طریقی شده آن را به دیگران اطلاع دهند. این خبر دادن‌ها از بارداری شروع می‌شود و تا بعد از به دنیا آمدن کودک و سال‌ها پس از آن نیز ادامه پیدا می‌کند.

اگر نگاهی به کاربران شبکه‌های اجتماعی در کشورهای دیگر بیندازیم، عکس پروفایل یا یک عکس سلفی ساده است که در منزل یا محل کار گرفته شده، یا اینکه عکسی از یک حیوان خانگی روی پروفایل فرد قرار دارد. گذاشتن عکس کودکان خانواده هم در همۀ کشورها رایج است، اما چرا ما هر روز در تلگرام به کاربرانی برمی‌خوریم که به جای گذاشتن عکس خود، نوشته‌ها و گرافی‌های عجیب انتخاب کرده‌اند؟

از چند نفر که عکس آنها محتوای مذهبی یا شکل طرفداری از جناح و تیم خاصی را دارد این موضوع را پرسیدم و جواب‌ها نکات جالبی مثل حرف زدن غیرمستقیم با دیگر کاربران از طریق این عکس، نشان دادن عقاید کاربر و مواردی نظیر این را به همراه داشت. کاربری با نام «او خواهد آمد» در مورد انتخاب عکس پروفایل می‌گوید: «نگاه من به عکس پروفایل تلگرام بیشتر شبیه به یک فرصت است. عکس پروفایل آدم می‌تواند یک فرصت برای اعلام یک حس یا خبر باشد. من از طریق پروفایلم بیشتر تذکر می‌دهم، تلنگر می‌زنم و یادآوری می‌کنم. پروفایل یک میکروفن برای گفتن جملات کوچک و مهم است. اما من کسانی را می‌شناسم که به وسیله‌ٔ پروفایلشان با هم دعوا و روکم‌کنی راه انداختند. داستان از این قرار بود که آن دو نفر با هم قهر بودند و تماسی نداشتند، ولی فحش‌ها و بد و بیراه‌ها را در پروفایلشان می‌گذاشتند تا روی همدیگر را کم کنند. می‌دانم که باورش سخت است، اما آن دو نفر اصلاً برایشان مهم نبود که ده‌ها نفر آنها را می‌بینند. دست آخر هم هر دو همدیگر را بلاک کردند.» کاربر دیگری به نام «زاهده» موضوع را به این شکل تفسیر می‌کند: «پروفایل به نوعی نمود شخصیت است. چون در فضای مجازی با افراد ناشناس زیادی ارتباط داریم و همدیگر را نمی‌بینیم و از روحیات هم خبر نداریم. بنابراین پروفایل من نشان می‌دهد که چجور آدمی هستم و چه دغدغه یا احساسی دارم، به چه چیزی اهمیت می‌دهم، به چه چیزی فکر می‌کنم و خلاصه چه تیپی هستم.» کاربران دیگر که عکس صورت خودشان را روی پروفایلشان می‌گذارند نیز نظرات متفاوتی دارند. بعضی‌ها صرفاً اینکه عکس زیبایی بگذارند برایشان کافی است، بعضی‌ها دوست دارند عکسشان نشان‌دهنده علایقشان باشد؛ مثلاً عکسی هنگام کوه‌نوردی یا کار کردن در محیط کار. بعضی از خانم‌ها به این موضوع که حتماً در عکس باحجاب باشند اهمیت ویژه‌ای می‌دهند؛ یکی دیگر از کاربران تلگرام این‌طور می‌گوید: «من عکس خودم را به عنوان پروفایل پیکچر می‌گذارم، اما توجه می‌کنم که حتماً حجاب داشته باشم، چون به وسیله‌ٔ تلگرام ارتباط کاری زیادی دارم.» با کنایه حرف زدن و رودربایستی داشتن عادت خیلی از ماست و شاید به همین خاطر است که دلمان می‌خواهد حرف‌هایمان را در عکس پروفایلمان بزنیم یا به نوعی خاص بودنمان را نشان دهیم. شما از گذاشتن عکس پروفایلتان چه هدفی دارید؟ به ما بگویید.

توجه: محتوای مطالب موجود در «بلاگ مادرانه»، بر اساس نظرات و دانش پدیدآورندهٔ هر مطلب تهیه شده است و لزوماً نظر تیم علمی «مادرشو» را منعکس نمی‌کند. برای اطلاعات بیشتر شرایط استفاده را مطالعه فرمایید.

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری