«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

درخت سیب و گیلاسم

{عنوان مطلب}

مادربزرگم، که او را مادرجان صدا می‌زدیم، مرا روی پاهایش تکان می‌داد و آرام آرام برایم لالایی می‌خواند. مادرم هم وقت‌هایی که خوابم نمی‌برد همان لالایی را زمزمه می‌کرد. سال‌ها از خواندن آن لالایی گذشته بود و همه‌مان فراموشش کرده بودیم. تا اینکه وقتی باردار بودم مادربزرگ، که آلزایمر هم به سراغش آمده، بالشی روی پاهایش گذاشت و شروع به خواندن کرد: «لالالالا گل یاسم/ درخت سیب و گیلاسم، لالالالا گل گلشن/ که شب تاریک و روز روشن، لالالالا گل نرگس/ بلا بر تو نیاد هرگز، لالالالا گل بادوم/ بخواب آروم بخواب آروم.» سریع گوشی را برداشتم و صدایش را ضبط کردم. صدای مادرجان دنیای کودکی‌ام را جلوی چشمانم آورد، آن‌ وقت‌ها که هنوز دنیای مادرجان به اندازۀ ما واقعی بود. بعضی شب‌ها که دلم می‌گرفت صدای ضبط‌شدۀ مادرجان را گوش می‌دادم و می‌خوابیدم. آن‌قدر آن را گوش داده بودم که دائم زیر لب می‌خواندمش. بعد از زایمان هم برای گریه‌های وقت و بی‌وقت او می‌خواندمش. گاهی آرام می‌شد و گاهی هم فایده نداشت. امروز بیرون از خانه بودم که پدرش زنگ زد. انگار مدت زیادی بود که گریه می‌کرد و آرام نمی‌شد و پدرش به عنوان آخرین راه به من زنگ زده بود. برایش حرف زدم، قربان‌صدقه‌اش رفتم، صداهای مختلف درآوردم. فایده نداشت. کلافه شده بودیم و دنبال راه چاره می‌گشتم که یاد لالایی مادرجان افتادم. شروع به خواندن کردم: «لالالالا گل یاسم/ درخت سیب و گیلاسم...» با همان چند کلمۀ اول آرام شد. باورمان نمی‌شد. از پشت گوشی می‌شنیدم که عمیق نفس می‌کشد. این‌ بار من اشک می‌ریختم و او آسوده چشم‌هایش را بسته بود.

توجه: محتوای مطالب موجود در «بلاگ مادرانه»، بر اساس نظرات و دانش پدیدآورندهٔ هر مطلب تهیه شده است و لزوماً نظر تیم علمی «مادرشو» را منعکس نمی‌کند. برای اطلاعات بیشتر شرایط استفاده را مطالعه فرمایید.

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری