«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

اثرات خاموش صفحه‌های روشن

اثرات خاموش صفحه‌های روشن

همه می‌دانند که کودکان عاشق بازی کردن هستند. تخیل بچه‌ها آن‌قدر قوی است که می‌تواند یک بالش را به یک جت و یک چوب را به عصای جادویی تبدیل کند. حالا فکر کنید ابزار کمی عوض شود. یعنی کنترل همه‌ چیز دستتان باشد؛ یک صفحۀ روشن و رنگی داشته باشید و یک دکمه بزنید و دنیای پیش چشمتان عوض شود. بازی‌های کامپیوتری انتها ندارند. رنگارنگ و متنوع‌اند و بدجوری بچه‌ها را درگیر می‌کنند. هرچند بچه‌ها هنگام بازی کردن یک گوشه نشسته‌اند و دست به چیز خطرناکی نمی‌زنند، اما باید بدانیم که این‌ همه بازی کامپیوتری می‌تواند روی آنها اثراتی بگذارد. این اثرها را با هم می‌شناسیم.

اثرات خاموش صفحه‌های روشن

رفتار پرخاشگرانه

کارشناسان مدت‌ها بر سر این موضوع که آیا بازی‌های ویدیویی خشونت‌آمیز ‌حساسیت کودکان و نوجوانان را نسبت به خشونت از بین می‌برند یا نه بحث کرده‌اند. برخی پژوهش‌ها این نظر را رد کرده‌اند، درحالی‌که بقیۀ پژوهش‌ها حاکی از آن است که کودکان و نوجوانانی که نسبت به تصاویر خشونت‌آمیز بی‌تفاوتی سریع‌تری نشان می‌دهند در آینده نسبت به خشونت پذیرش بیشتری نشان خواهند داد و این می‌تواند برای کل جامعه خطرناک باشد.

اثرات خاموش صفحه‌های روشن

نمره‌های ضعیف در مدرسه

بسیاری از والدین فکر می‌کنند بچه‌هایی که زمان قابل توجهی را صرف بازی‌های ویدیویی می‌کنند وقت کافی به انجام تکالیف مدرسه اختصاص نخواهند داد. یک پژوهش دیگر این موضوع را تأیید می‌کند. نتایج این پژوهش آشکار کرد که زمان صرف‌شده برای بازی‌های ویدیویی مستقیماً با پرخاشگری و مهارت‌های درسی ارتباط دارد. به ویژه بازی‌های خشن با کم‌توجهی مرتبط بودند و مجموعاً به افت بیشتری در عملکرد درسی منجر شدند.

اثرات خاموش صفحه‌های روشن

کمبود ویتامین D

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که هفت نفر از هر ۱۰ کودک کمبود ویتامین D دارند. ویتامین D عموماً از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید جذب می‌شود و نشستن جلوی تلویزیون و مانیتور بازی‌های ویدیویی نمی‌تواند کودکان را در معرض نور خورشید قرار دهد.

اثرات خاموش صفحه‌های روشن

تغییرات فیزیکی و ظاهری

بازی‌های ویدیویی با تغییراتی در ظاهر افراد مرتبط دانسته شده‌اند. طبق پژوهش‌ها، دانش‌آموزانی که به میزانی افراطی به بازی‌های ویدیویی می‌پرداختند،‌ احتمال بسیار بیشتری برای داشتن حلقه‌های سیاه زیر چشمانشان و جابه‌جایی کتف داشتند که این مشکل می‌تواند ناشی از نامناسب بودن حالت بدن و سفتی عضلات باشد.

اثرات خاموش صفحه‌های روشن

محرومیت از خواب

بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که بازی‌های ویدیویی باید به کمتر از یک ساعت در هر روز محدود شوند. اما برخی گیم‌بازها سه برابر این زمان را صرف بازی می‌کنند. کمبود خواب نیز می‌تواند همراه با افزایش ساعت بازی،‌ به ویژ‌ه در میان کودکان، به وجود بیاید. به جای کاهش مقدار زمانی که صرف بازی می‌شود بچه‌ها اغلب ترجیح می‌دهند که از خوابشان کم کنند.

اثرات خاموش صفحه‌های روشن

چاقی مفرط

سبک زندگی و عادات بد افراد با افزایش چاقی مفرط ارتباط نزدیکی دارد. بسیاری از پژوهشگران معتقدند ناکافی بودن سطح فعالیت و خوردن تنقلات هنگام بازی کردن می‌تواند موجب چاقی مفرط کودکان شود. در کودکان بین سنین یک تا ۱۲ سال نتایج نشان داد که اگرچه تلویزیون ارتباطی با وزن کودکان ندارد، اما بازی‌های ویدیویی با این موضوع مرتبط است.

توجه: محتوای مطالب موجود در «بلاگ مادرانه»، بر اساس نظرات و دانش پدیدآورندهٔ هر مطلب تهیه شده است و لزوماً نظر تیم علمی «مادرشو» را منعکس نمی‌کند. برای اطلاعات بیشتر شرایط استفاده را مطالعه فرمایید.

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری