ریختن موی سر یا ریزش مو در کودکان

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
ریختن موی سر یا ریزش مو در کودکان

برخی والدین گاهی متوجه ریزش موی کودکشان می‌شوند. اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ در این مطلب می‌توانید با علل ریختن موی سر کودکان و راهکارهای درمانی آن آشنا شوید.

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

دلایل ریختن موی کودک

چند دلیل احتمالی برای ریزش موی بچه‌ها وجود دارد که هر کدام علائم، علل و درمان‌های مخصوص به خودش را دارد. ابتدا لازم است بدانید برای بچه‌های کوچک داشتن نواحی کچل جدا از هم روی سر غیرمعمول نیست. کودک شما ممکن است به علت هر شب خوابیدن روی یک طرف سرش یا به علت مالیدن سرش به تشک، ناحیهٔ کچلی روی سرش پیدا کند.

همچنین اگر ریزش موی فرزندتان نتیجهٔ یک درمان پزشکی است. برای مثال، اثر جانبی دارو یا پرتودرمانی، احتمالاً پزشک قبلاً آن را توضیح داده است. برخی از انواع دیگر ریزش مو عبارت است از:

تینئا کاپیتیس یا همان کچلی قارچی: ناحیه‌های کچل جدا از هم به همراه پوسته‌های قرمز و خشک و گاهی اوقات نقاط سیاه در جایی که موها شکسته است، می‌تواند به معنای آن باشد که کودک یک عفونت قارچی مسری به نام تینئا کاپیتیس یا همان کچلی قارچی دارد که این مورد از شایع‌ترین علل ریزش مو در بچه‌هاست.

آلوپسی کششی: آسیب فیزیکی هم یک دلیل دیگر است. برای مثال در اثر سفت بستن موها در مدل دم ‌اسبی یا موی بافته‌شده می‌تواند باعث ریزش مویی به نام آلوپسی کششی شود.

اختلال موکنی: اگر کودک شما به شکل وسواسی موهایش را می‌کشد یا دور انگشتش می‌پیچاند، ممکن است تکه‌های نامنظمی از موهایش بریزد. این عارضه به نام اختلال موکنی شناخته می‌شود.

آلوپسی آره‌آتا: اگر کودک شما نواحی صاف، گرد و کاملاً کچلی روی سرش داشته باشد، ممکن است آلوپسی آره‌آتا داشته باشد؛ عارضه‌ای که در آن سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و رشد مو را به شدت کاهش می‌دهد. این نوع از ریزش مو معمولاً در تکه‌های جدا از هم ظاهر می‌شود، اما می‌تواند تمام موهای بدن را درگیر کند.

تلوژن افلوویوم: یک علت دیگر کم‌پشت شدن کل موهای سر، یعنی به جای ریزش مو در نواحی جدا از هم، عارضه‌ای به نام تلوژن افلوویوم است. اتفاقی که در این عارضه می‌افتد این است که مو یک مرحلهٔ رشد و یک مرحله استراحت دارد. مرحلهٔ رشد حدود سه سال طول می‌کشد و مرحله استراحت حدود سه ماه، هرچند مرحلهٔ استراحت بین یک تا شش ماه هم طبیعی است. در طول مرحلهٔ استراحت، تا زمانی که موهای جدید شروع به درآمدن می‌کنند مو در فولیکول باقی می‌ماند.

عارضه‌های دیگر: برخی عارضه‌های پزشکی مانند کم‌کاری تیروئید یا هیپوفونکسیون هیپوفیز یا همان کم‌کاری غدهٔ هیپوفیز نیز می‌تواند باعث ریزش مو در تمام سر بچه‌ها شود، هرچند این غیرمعمول است.

معمولاً، در هر زمانی حدود ۵ تا ۱۵ درصد از موهای روی سر در مرحلهٔ استراحت هستند، اما استرس، تب یا تغییر در سطوح هورمون‌ها می‌تواند باعث شود که تعداد زیادی از موها با هم وارد یک مرحلهٔ استراحت شوند. ریزش مو زمانی شروع می‌شود که موهای جدید در حدود سه ماه بعد، یعنی زمانی که مرحلهٔ رشد مو دوباره آغاز می‌شود، شروع به درآمدن می‌کنند. به علاوه، کاهش سطح هورمون‌های بدن پس از زایمان نیز باعث ریزش مو در بسیاری از تازه‌مادران و نوزادان می‌شود.

درمان ریزش مو در کودک

قبل از هر چیز با پزشک فرزندتان صحبت کنید. او اول مشخص می‌کند چه چیزی موجب ریزش مو شده است، تا بتواند در مرحلهٔ بعد درمان مناسب را شروع کند. برای مثال، اگر کودک شما کچلی قارچی داشته باشد، پزشک یک داروی ضدقارچ تجویز خواهد کرد. برخی از روش‌های درمان ریزش موی کودکان به شکل زیر است:

  • اگر فرزند شما آلوپسی آره‌آتا دارد، پزشک ممکن است داروهایی را برای تحریک رشد موی او تجویز کند، یا شما را برای ارزیابی بیشتر به متخصص پوست ارجاع دهد. بعضی از بچه‌ها بدون درمان و خودبه‌خود از آلوپسی آره‌آتا رهایی می‌یابند.
  • اگر ریزش موی فرزندتان به علت آسیب فیزیکی است، باید تا وقتی موها دوباره رشد می‌کند برای مدتی با موها و پوست سرش با ملایمت رفتار کنید. به یاد داشته باشید که موهای بیشتر بچه‌ها ظریف‌تر و شکننده‌تر از موهای بزرگسالان است. مدل‌های طبیعی را برای موهایش انتخاب کنید و آنها را خیلی آرام شانه بزنید.
  • اگر خواب ناآرام و بی‌قرار مشکل ریزش مو را ایجاد کرده است، وقتی فرزندتان بزرگ‌تر شود و در طول شب آرام بخوابد ریزش مویش احتمالاً خودبه‌‌خود برطرف می‌شود.
  • اگر یک بیماری باعث ریزش موی فرزندتان شده است، نیازی به انجام هیچ کاری نیست و فقط باید در طول چند ماه آینده که موها دوباره درمی‌‌آید صبور باشید.
  • اگر فرزندتان عادت به کشیدن موهایش دارد، در مقابل وسوسهٔ تمرکز روی این رفتار او و منع او از این کار مقاومت کنید. به جایش، با پزشک خود مشورت کنید تا به علت اضطراب، عصبیت یا سرخوردگی کودک پی ببرید. وقتی علت زمینه‌ای برطرف شد، او احتمالاً عادتش را کنار می‌گذارد و موهایش دوباره برمی‌گردند.

هرچند هیچ تضمینی وجود ندارد، اما در اغلب موارد، ریزش موی بچه‌ها موقتی است. احتمال خوبی وجود دارد که فرزند شما ظرف یک سال دوباره سری پر از مو داشته باشد.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال