«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

مشکلات لوله‌های رحم و ناباروری

مشکلات لوله‌های رحم، علت درصد قابل ‌توجهی از موارد ناباروری است. گاهی ممکن است لوله‌ها مسدود شده یا در نتیجۀ بیماری یا عفونت زخم شده باشد. در این حالت، امکان بارور شدن تخمک یا ورود آن به رحم وجود نخواهد داشت. در این مطلب با علت بسته شدن لوله‌های رحم و روش‌های درمان آن آشنا خواهید شد.

علت بسته شدن لوله‌های رحم

وقتی تخمک از یک تخمدان آزاد می‌شود، توسط یکی از لوله‌های رحم یا فالوپ به سمت رحم حرکت می‌کند. اسپرم در لولۀ رحم به تخمک می‌رسد و لقاح انجام می‌شود. بعد از آن تخمک بارور حرکت خود را به سمت رحم ادامه می‌دهد تا به رحم برسد و لانه‌گزینی انجام دهد. لوله‌های رحم بسیار نازک است و درصورتی‌که مسدود شده باشد، هیچ راهی برای رسیدن اسپرم به تخمک و در نتیجه بارور شدن آن وجود ندارد. لوله‌های رحم ممکن است در اثر عارضه‌هایی مانند آندومتریوز، بیماری التهابی لگن، عفونت‌ها و بیماری‌های آمیزشی آسیب دیده باشد.

روش‌های درمان مشکل لوله‌های رحم

پزشک ممکن است برای بررسی انسداد لوله‌های رحم، یک جراحی لاپاراسکوپی یا تصویربرداری هيستروسالپنگوگرام (HSG) را پیشنهاد کند. در تصویربرداری هيستروسالپنگوگرام، یک نوع رنگ مایع از طریق واژن و دهانۀ رحم به رحم وارد می‌شود، سپس با تصویربرداری از رحم مشخص می‌شود که آیا انسدادی وجود دارد یا خیر. در یکی دیگر از روش‌های هيستروسالپنگوگرام به جای رنگ، از محلول سالین و هوا و از سونوگرافی به جای اشعۀ ایکس استفاده می‌شود. در صورت وجود مشکل در لوله‌های رحم، ممکن است پزشک برای ترمیم آسیب یا باز کردن لوله‌ها، جراحی را توصیه کند. اگر فرد تخمک‌گذاری طبیعی دارد، ممکن است پزشک، درمان‌های کمکباروری مانند میکرواینجکشن، تلقیح داخل رحمی اسپرم یا IUI و لقاح خارج از رحم یا IVF را توصیه کند.

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری