«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

دوره و سندرم پیش از قاعدگی

دوره و سندرم پیش از قاعدگی

این مرحله بعد از روز تخمک‌گذاری شروع می‌شود و تا شروع دورۀ بعدی ادامه دارد. طول این دوره معمولاً در بین زنان مختلف بین ۱۳ تا ۱۵ روز است، اما برای هر زن معمولاً طول این دوره ثابت خواهد بود. بعد از تخمک‌گذاری، اگر تخمک توسط اسپرم بارور شود و سپس به دیوارۀ رحم بچسبد، بارداری آغاز می‌شود. در این حالت، سن بارداری از روز اول این چرخۀ قاعدگی محاسبه خواهد شد.

علائم سندرم پیش از قاعدگی یا PMS چیست؟

اما اگر تخمک شما بارور نشود یا لانه‌گزینی صورت نگیرد، به مرور و تا پایان دورۀ پیش از قاعدگی، دیوارۀ ضخیم رحم شروع به فرو ریختن می‌کند که آغاز خونریزی قاعدگی بعدی شماست. بسیاری از زنان، علائم قبل از قاعدگی را در تمام طول این دوره یا در پایان آن احساس خواهند کرد:

  • شما ممکن است طی این دوره، عصبی یا افسرده باشید.
  • بدن شما به دلیل جذب آب، ممکن است بیشتر پف کند و احساس نفخ داشته باشید.
  • دردناکی سینه‌ها و آکنه را نیز ممکن است تجربه کنید.
  • یک روز یا بیشتر، قبل از شروع چرخۀ قاعدگی، ممکن است احساس درد یا گرفتگی در شکم، پشت یا پاها شروع شود.
  • طبیعی است که در این زمان، انرژی کمتری داشته باشید.
  • برخی از زنان نیز سردرد، اسهال یا یبوست، تهوع، سرگیجه یا غش دارند.

اگر علائم پیش از قاعدگی، زندگی روزمرۀ شما را دشوار کند، شما سندرم پیش از قاعدگی را تجربه می‌کنید که این علائم معمولاً بعد از شروع خونریزی قاعدگی تمام خواهد شد.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری