«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

افزایش شانس باردار شدن در دوران شیردهی

این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است.
افزایش شانس باردار شدن در دوران شیردهی

برای کم بودن فاصلۀ سنی بین کودکان‏، برخی از خانواده‌ها ممکن است در دوران شیردهی تصمیم به بارداری مجدد بگیرند. قبل از هر تصمیمی در این مورد، حتماً یادتان باشد که بارداری مجدد قبل از بهبود بدن مادر ممکن است برای شما و کودکتان مناسب نباشد. درواقع، بارداری مجدد در زمانی که نوزادتان هنوز شیر می‌خورد باعث شیر نخوردن کودک و شروع تغذیه با شیر خشک می‌شود که برای کودک جایگزین شیر مادرش نمی‌شود. با تمام اینها اگر والدین اصرار به باردار شدن مجدد دارند و اینکه چگونه باید چنین کاری را انجام دهند، موضوعی است که این مطلب به آن پرداخته و بهتر است شما نیز در صورت داشتن تصمیمی برای دوباره باردار شدن در طول دوران شیردهی، اطلاعاتی را در این رابطه داشته باشید.

شیردهی و توقف تخمک‏‌گذاری

باردار شدن در دوران شیردهی ممکن است ساده نباشد، زیرا شیردهی عموماً مانع از بارداری می‏‌شود. اما این هرگز به معنای غیرممکن بودن بارداری هنگام شیردهی به نوزاد نیست. اگر شبانه‌‏روز به کودک خود شیر می‏‌دهید، ممکن است بازگشت عادت ماهانۀ شما بیشتر طول بکشد. اما اگر به کودک خود شیر خشک می‌دهید یا در طول شب به او شیر نمی‌دهید، عادت ماهانۀ شما معمولاً طی سه یا چهار ماه برمی‏‌گردد. نظر عمدۀ متخصصان بر این است که شیردهی باعث متوقف شدن ترشح هورمون‌هایی می‌شود که تخمک‌گذاری را شروع می‌کنند. بنابراین، هرچه دوران شیردهی بیشتر ادامه پیدا کند که بسیار تصمیم درست مادرانه و قابل احترامی برای یک کودک است، باردار شدن مشکل‌تر می‌شود. تخمک‌گذاری شما ممکن است چند ماه بعد از شروع شیردهی آغاز شود، اما از آنجا که اگر عادت ماهانه شروع نشود، شما متوجه تخمک‌گذاری نخواهید شد، احتمالاً متوجه این تخمک‌گذاری نیز نمی‌شوید. برای محاسبۀ دقیق زمان تخمک‌گذاری لازم است که حداقل یک یا دو دورهٔ عادت ماهانه را بگذرانید تا بتوانید زمان دقیق تخمک‌گذاری و در نتیجه زمان مناسب برای اقدام به بارداری را پیدا کنید. پس بهتر است برای بارداری مجدد عجله نکنید و مزایای شیردهی را از خود و کودکتان دریغ نکنید.

افزایش احتمال بارداری در دوران شیردهی

درصورتی‌که با تمام موارد گفته‌شده قصد دارید باز هم در دوران شیردهی باردار شوید، راه‌هایی برای افزایش احتمال بارداری در این دوران و تسهیل بازگشت چرخۀ تخمک‌گذاری به حالت عادی وجود دارد. یکی از این راه‌‏ها از شیر گرفتن کودک در شب یا پرهیز از شیردهی به کودک، حداقل به مدت شش ساعت در شب است که برای یک نوزاد تازه‌متولدشده اصلاً مناسب نیست. انجام این کار به بازگشت چرخۀ تخمک‌گذاری کمک می‏‌کند و هورمون‏‌ها را سریع‌‏تر به حالت عادی بازمی‌گرداند. شروع سرلاک یا مواد مغذی جامد و تلاش برای کاهش زمان شیر دادن به کودک در طول روز نیز می‌تواند مؤثر باشد، درواقع با این کار، بدن متوجۀ پیام به اتمام رسیدن دوران شیردهی می‌‏شود و هرچه سریع‌‏تر به چرخۀ تخمک‌گذاری عادی خود برمی‏‌گردد. در برخی از زنان چرخۀ تخمک‌گذاری به سرعت بازمی‌گردد و مشکلی برای باردار شدن وجود ندارد، اما در برخی زنان چرخۀ تخمک‌گذاری تا توقف کامل دوران شیردهی به حالت عادی بر‏نمی‌گردد.

فقط فراموش نکنید که تحت هیچ شرایطی به کودکان شیرخوار زیر شش ماه، با تشخیص خودتان و دیگران مواد غذایی جامد یا هر چیزی غیر از شیر خودتان را ندهید و برای شروع مواد غذایی جامد حتماً با نظر پزشک کودکتان شروع به این کار کنید. فراموش نکنید که بارداری مجدد باعث شیر نخوردن کودک شما می‌شود و با این کار شما کودکتان را خیلی زود از مزایای یک تغذیهٔ مناسب محروم کرده‌اید، پس بهتر است با در نظر گرفتن نکات مهمی در رابطه با سلامت کودک و بهبود خودتان تصمیم به چنین اقدامی بگیرید و سلامت کودکتان را فدای داشتن فاصلهٔ سنی کم در بچه‌ها نکنید.

مقالات مرتبط

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری