منیزیم و ویتامین B6 در دوران بارداری

مکمل منیزیم و B6

{عنوان مطلب}
ندا کیایی
ندا کیایی

تیم مادرشو

بدن در دوران بارداری نیاز به دریافت مواد غذایی و مکمل‌های مشخصی هم برای رشد جنین و هم سلامت مادرها دارد. یکی از ویتامین‌های مهم در دوران بارداری ویتامین B۶ و یکی از مواد معدنی مهم منیزیم است. اما در بارداری به چقدر منیزیم و ویتامین B۶ نیاز داریم؟ و آیا زنان باردار به مصرف مکمل منیزیم یا مکمل B۶ نیاز دارند؟

چقدر ویتامین B۶ در بارداری مصرف کنید؟

ویتامین B۶ یک ویتامین محلول در آب است که به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد. این ویتامین در دوران بارداری برای مغز و سیستم عصبی جنین شما حیاتی است. تحقیقات نشان می دهد ویتامین B۶ دربرخی از زنان در دوران بارداری به کاهش تهوع یا استفراغ نیز کمک خواهد کرد، اما دلیل آن کاملاً مشخص نیست. ویتامین B۶ یک مادهٔ غذایی مهم است که باعث عملکرد بهتر سیستم ایمنی و سیستم عصبی بدن و رشد گلبول‌های قرمز می‌شود. یک رژیم سالم و متعادل، ویتامین B۶ مورد نیاز بدن شما را به اندازهٔ کافی و مطابق نیازهای روزانه‌تان در بارداری و بدون نیاز به مکمل جداگانه تأمین خواهد کرد. میزان نیاز بدن زنان به ویتامین B۶ در سن‌های مختلف به ترتیب زیر است:

 • زنان بین ۱۹ تا ۵۰ سال: ۱/۳ میلی‌گرم در روز
 • زنان باردار: در حدود ۱/۹ میلی‌گرم در روز
 • زنان شیرده: ۲ میلی‌گرم در روز

منابع غذایی ویتامین B۶ شامل نخود، سیب‌زمینی، ماهی سالمون و ماهی تن، میوه‌هایی مثل موز؛ و نه مرکبات، و آجیل‌هاست.

آیا مکمل ویتامین B۶ باعث رفع تهوع بارداری می‌شود؟

برای بعضی از مادران باردار، مصرف مکمل‌های ویتامین B۶ باعث کاهش تهوع بارداری می‌شود. با این حال، کارشناسان مطمئن نیستند که چقدر ویتامین B۶ در بارداری ایمن خواهد بود. بنابراین، این مکمل به طور معمول به عنوان یک درمان برای رفع تهوع بارداری توصیه نمی‌شود.

همچنین به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از ۵۰ میلی‌گرم ویتامین B۶ در روز با عوارض جانبی همراه است که باید قطعاً زیر نظر پزشک شما باشد.

چقدر منیزیم در بارداری مصرف کنید؟

منیزیم ماده‌ای معدنی است که نقش مهمی در تنظیم فشار خون، تنظیم قند خون، تشکیل استخوان، تولید انرژی، عملکرد سیستم ایمنی، عملکرد سیستم عصبی، داشتن ضربان قلب معمولی، عملکرد طبیعی عضلات، متابولیسم کربوهیدرات، ساختار اسکلتی بدن و کمک به تشکیل پروتئین دارد. کمبود این مادهٔ معدنی در دوران بارداری ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا و زایمان زودرس را افزایش دهد و مصرف مناسب منیزیم به ساخت دندان‌ها و استخوان‌های محکم در جنین شما کمک می‌کند. اما زنان در دوره‌های مختلف زندگی و دوران بارداری به چه مقدار منیزیم احتیاج دارند:

 • زنان باردار ۱۸ ساله و جوان‌تر: ۴۰۰ میلی‌گرم در روز
 • زنان باردار ۱۹ تا ۳۰ ساله: ۳۵۰ میلی‌گرم در روز
 • زنان باردار ۳۱ ساله و بالاتر: ۳۶۰ میلی‌گرم در روز
 • زنان شیرده ۱۸ ساله و جوان‌تر: ۳۶۰ میلی‌گرم در روز
 • زنان شیرده ۱۹ تا ۳۰ ساله: ۳۱۰ میلی‌گرم در روز
 • زنان شیرده ۳۱ ساله و بالاتر: ۳۲۰ میلی‌گرم در روز
 • زنان غیرباردار ۱۹ تا ۳۰ ساله: ۳۱۰ میلی گرم در روز
 • زنان غیرباردار ۳۱ ساله و بالاتر: ۳۲۰ میلی‌گرم در روز

منابع غذایی طبیعی منیزیم را می‌توان در آجیل‌ها، کشمش، آووکادو، موز، سبوس گندم، غلات کامل، لوبیا و نخودفرنگی، سیب‌زمینی، لبنیات، سبزیجات برگ‌دار مثل سبزی خوردن‌ها و اسفناج یافت.

آیا در بارداری باید مکمل منیزیم مصرف کرد؟

زنان باردار به طور معمول نیازی به مصرف مکمل منیزیم ندارند. تأمین منیزیم مورد نیاز بدن با یک رژیم غذایی سالم و متنوع کار سختی نیست ولی اگر رژیم غذایی شما خیلی خوب نباشد یا به هر دلیلی فکر می‌کنید به اندازهٔ کافی منیزیم دریافت نمی‌کنید، لازم است ابتدا حتماً با پزشکتان در مورد مصرف مکمل صحبت کنید.

کمبود منیزیم بسیار نادر است، اما چند علامت مشخص‌تر آن شامل اختلالات روحی، پوکی استخوان، گرفتگی عضلات، ضعف عضلانی، فشار خون بالا، آسم و ضربان قلب نامنظم است. یادتان باشد هر چیزی که بیش از حد مصرف شود برای بدن انسان ضرر دارد، پس فقط اگر پزشکتان معتقد است به حد کافی از رژیم غذایی خود مکمل دریافت نمی‌کنید می‌توانید مکمل‌ مصرف کنید.

بیشتر بدانید

توجه: محتوای مطالب موجود در «مادرانگی»، بر اساس نظرات و دانش پدیدآورندهٔ هر مطلب تهیه شده است و لزوماً نظر تیم علمی «مادرشو» را منعکس نمی‌کند. برای اطلاعات بیشتر شرایط استفاده را مطالعه فرمایید.