تغذیه و بارداری

آیا برخی غذاها می‌توانند شانس باردار شدن را افزایش دهند؟

یک نمونه رژیم خوب برای اقدام به بارداری

{عنوان مطلب}

موضوع تغذیه در قبل از بارداری، یک رژیم ایده‌آل و مواد غذایی خوب در دوران بارداری و همچنین تغذیهٔ بعد از زایمان یا تغذیهٔ دوران شیردهی همه از موارد قابل توجه و بسیار گسترده است. اما این میان حرف‌ها و شنیده‌هایی هم وجود دارد که پایه و اساس علمی ندارد و فقط جزء باورهای غلط بارداری محسوب خواهند شد. این مطلب برای یک شناخت درست از تغذیهٔ مناسب برای باردار شدن اطلاعات علمی و مشخصی را در اختیارتان قرار خواهد داد. شما همچنین می‌توانید با نصب اپلیکیشن بارداری مادرشو و وارد کردن وزن فعلی‌تان، محدودهٔ وزنی‌ و میزان اضافه وزن‌ مورد نیازتان برای دوران بارداری را مشاهده کنید و بر اساس این محدودهٔ وزنی برای داشتن یک تغذیهٔ خوب تصمیم بگیرید.

باورهای غلط و درست در مورد مواد غذایی افزایش‌‌دهندهٔ قدرت باروری

باورها دربارۀ اثرات شگفت‌انگیز مواردی مثل بالۀ کوسه، کوهان شتر، گیاه جنسینگ، دانهٔ کاج،‌ آلو بخارا، شکلات یا برخی دیگر مواد غذایی‌ یا هرچه که شنیده‌اید، به درازای تاریخ قدمت دارند و متأسفانه بیشتر آنها غلط است. بسیاری از آنها بر اساس این فکر اولیه شکل گرفته‌اند که خوردن غذاهایی که شبیه اندام‌های تناسلی هستند مثل انجیر یا تخم‌مرغ، به عملکرد بهتر آن ارگان‌ها کمک خواهد کرد. همچنین، هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد خوردن غذاهای تند می‌تواند با افزایش فشار خون و بالا رفتن ضربان قلب، توان جنسی را افزایش دهد.

اما مقدار کمی شواهد علمی وجود دارد که نشان می‌دهد خوردن صدف می‌تواند میزان باروری را افزایش دهد. صدف‌ها سرشار از مادۀ معدنی روی هستند که در تولید اسپرم و تستوسترون در مردان و در تخمک‌گذاری و باروری زنان نقش دارد. این به معنای آن نیست که شما باید درهر وعده غذا، ‌یک بشقاب صدف بخورید. حفظ میزان توصیه‌شدۀ روی یعنی ۹ میلی‌گرم در روز می‌تواند به عملکرد سالم دستگاه تناسلی کمک کند اما مقادیر زیاد روی یا هر مادۀ مغذی دیگری، هیچ‌‌کس را به یک ماشین بچه‌سازی تبدیل نمی‌کند و در واقع، دزهای فوق‌العاده بالای ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند حتی باروری شما را کاهش دهد.

مواد غذایی مناسب برای قبل از بارداری

ابتدا باید به آنچه می‌خورید توجه بیشتری کنید، زیرا وضعیت کلی تغذیهٔ شما می‌تواند روی هورمون‌ها و توانایی‌تان برای بارداری تأثیر بگذارد. بسیاری از زنان مواد غذایی‌ای را که می‌خورند در یک دفترچه می‌نویسند. اگر می‌خواهید به شکلی برنامه‌ریزی‌شده غذا بخورید و روی تغذیۀ سالم تمرکز کنید، می‌توانید این غذاها را در رژیمتان بگنجانید:

یک نمونه رژیم غذایی روزانهٔ خوب قبل از بارداری

اینکه چطور غذاهای بالا را در منوی روزانه‌تان بگنجانید با توجه به سلیقه و تشخیص خودتان خواهد بود اما برای مثال یک نمونه از این رژیم را در زیر آورده‌ایم:

صبحانه

میان‌وعده

 • یک عدد سیب

ناهار

 • سالاد اسفناج با چند عدد توت خشک‌شده و پنیر رنده‌شده با سرکه و روغن زیتون
 • ساندویچ جوجه کباب با قارچ، کاهو و گوجه
 • یک لیوان سبزی یا آب‌گوجه

قبل از شام

 • نصف لیوان آب‌پرتقال تازه مخلوط با تکه‌های یخ و نعنای تازه و یک برش پرتقال
 • چند عدد پسته، بادام هندی در کنار فلفل دلمه‌ای قرمز و هویج

شام

 • ماهی سالمون پخته
 • مارچوبۀ بخارپز با لیمو
 • نان سبوس‌دار با کرهٔ کانولا
 • سیب‌زمینی برشته با روغن زیتون و رزماری
 • انبهٔ تازه
 • شیر یا کف روی شیر

شاید شما هم در مورد مولتی‌ویتامین‌هایی که برای افزایش قدرت باروری هستند، چیزهایی شنیده باشید. برخی از این مولتی‌ویتامین‌ها برای بهبود عملکرد هورمون‌ها و تأمین مواد معدنی را می‌توانید اینجا ببینید.

توجه: محتوای مطالب موجود در «مادرانگی»، بر اساس نظرات و دانش پدیدآورندهٔ هر مطلب تهیه شده است و لزوماً نظر تیم علمی «مادرشو» را منعکس نمی‌کند. برای اطلاعات بیشتر شرایط استفاده را مطالعه فرمایید.