اصول اولیۀ تغذیهٔ نوزاد با شیرخشک

اصول اولیۀ تغذیهٔ نوزاد با شیرخشک

اگر نوزاد یا کودک شما به هر دلیل قرار است با شیرخشک تغذیه شود، برای آگاهی از چگونگی و میزان شیرخشک مورد نیاز نوزاد، لازم است از برخی نکات ضروری در این زمینه اطلاع کافی داشته باشید. در این مطلب می‌توانید با تعداد دفعات تغذیه با شیرخشک، استریل کردن شیشه‌شیر، استریل کردن آب آشامیدنی برای تهیۀ شیرخشک، گرم کردن یک شیشه‌شیر و راحتی کودک هنگام شیر خوردن از شیشه آشنا شوید.

تعداد دفعات تغذیه با شیرخشک

درست مثل تغذیه با شیر مادر، بیشتر کارشناسان معتقدند که برای تغذیۀ نوزاد با شیرخشک لازم نیست در هفته‌های اول یک برنامۀ تغذیه‌ای سفت و سخت را دنبال کنید، هرچند ممکن است بتوانید در طول یک ماه یا بیشتر، به یک برنامۀ تقریبی برای تغذیۀ نوزادتان برسید. در ابتدا هر دو تا سه ساعت و هر زمان که نوزاد گرسنه به نظر می‌رسد، یک شیشه شیرخشک به او بدهید.

وقتی نوزاد شما حدوداً یک ماهه شد، بیشتر آمادۀ شیر خوردن طبق یک برنامه خواهد بود. نوزادانی که با شیرخشک تغذیه می‌شوند، معمولاً از نوزادانی که شیر مادر می‌خورند وزن بیشتری دارند، بنابراین دنبال کردن یک برنامۀ تغذیه می‌تواند به جلوگیری از پرخوری آنها کمک کند. بهتر است هر سه تا چهار ساعت یک بار کودک خود را تغذیه کنید و تا زمانی که کودک به وزن حدود ۴۵۰۰ گرم می‌رسد، احتمالاً در هر وعده ۴۵ تا ۹۰ سی‌سی شیرخشک می‌خورد. این آمار قطعی نیست و فقط به عنوان یک راهنمایی کلی معمول و البته درست برای شما در نظر گرفته شده است، پس او را وادار نکنید که بیشتر از چیزی که می‌خواهد شیر بخورد. پزشک کودکتان نیز می‌تواند همگام با رشد کودک، شما را بسیار بهتر در مورد میزان شیرخشک مصرفی راهنمایی کند.

استریل کردن شیشه‌شیر

اگر ایمنی و سلامت منابع آب لوله‌کشی یا مصرفی شما قابل اعتماد نیست، پزشکان توصیه به استریل کردن وسایل تغذیه با شیشه‌شیر می‌کنند. در حال حاضر این نگرانی چندان وجود ندارد، اما بهتر است احتیاط کنید و نظر پزشک فرزندتان را در این مورد بپرسید. همچنین شما می‌توانید شیشه‌شیرها و دیگر لوازم جانبی تغذیۀ نوزاد قبل از اولین استفاده از آنها استریل کنید. برای این کار می‌توانید شیشه‌شیر، سرشیشه و حلقه‌های آن را در یک قابلمۀ آب جوش که زیر آن را خاموش کرده‌اید، به مدت پنج دقیقه بگذارید و سپس اجازه دهید روی یک حولۀ تمیز و در معرض هوا خوب خشک و سرد شوند. بعد از هر بار استفاده نیز، آنها را به دقت با آب، کف و یک فرچۀ مخصوص شست‌وشوی شیشه‌شیر بشویید.

نکته‌ای که لازم است به یاد داشته باشید این است که در مورد شیشه‌شیرهای پلاستیکی، برخی مطالعات نشان داده است که این شیشه‌شیرها حاوی برخی مواد شیمیایی است که امکان دارد به شیرخشک نفوذ کند، به ویژه وقتی گرم می‌شود. شما می‌توانید با استفاده کردن از شیشه‌‌شیرهایی از جنس شیشه یا شیشه‌شیرهای ترکیبی از جنس شیشه که یک لایۀ محافظ سیلیکونی یا پلاستیکی دارد، از این خطر پیشگیری کنید. اما اگر در هر صورت تصمیم به خرید و استفاده از شیشه‌شیرهای پلاستیکی دارید، بهتر است آنها را نجوشانید و در ماشین ظرفشویی نشویید، بلکه با یک فرچۀ مخصوص شیشه‌شیر و آب ولرم و کف بشویید و بعد چند بار آبکشی کنید و بگذارید خوب خشک شود. همچنین یادتان باشد که هیچ نوعی از شیشه‌شیرها را در مایکروویو گرم نکنید.

استریل کردن آب آشامیدنی برای تهیۀ شیرخشک

بسیاری از والدین آب مورد استفاده برای آماده کردن شیرخشک را، به ‌ویژه در ماه‌های اول تولد کودک می‌جوشانند. اگر آب لوله‌کشی یا مصرفی محل زندگی شما برای نوشیدن سالم نیست، لازم است آن را بجوشانید و بعد از سرد شدن مصرف کنید. برای انجام این کار، لازم است اول آب سرد را بجوشانید و اجازه دهید فقط برای یک دقیقه در حالت جوش بماند. سپس آن را برای حداکثر ۳۰ دقیقه بگذارید در دمای معمولی اتاق سرد شود. بعد از اضافه کردن شیرخشک کافی و آماده کردن آن، اگر شیشه‌شیر شما شیشه‌ای است و نمی‌خواهید آن را همان لحظه به نوزاد بدهید، لازم است بلافاصله شیشه‌شیر شیشه‌ای را در یخچال بگذارید و شیرخشکی را که در عرض ۲۴ ساعت استفاده نشود، دور بریزید. همچنین یادتان باشد شیشه‌شیرهای پلاستیکی محتوی شیر را در یخچال نگه ندارید و آن را همان وقتی آماده کنید که می‌خواهید به کودکتان شیر بدهید.

گرم کردن شیشه‌شیر حاوی شیرخشک

لزومی برای گرم کردن شیرخشک وجود ندارد، فقط کودک شما ممکن است آن را با تکرار این کار بیشتر ترجیح دهد، پس اگر کودک خود را به خوردن شیرخشک با دمای معمولی یا کمی سرد عادت دهید، در وقت صرفه‌جویی می‌کنید و دیگر دردسر گرم کردن شیشه‌شیر یا نگرانی برای داغ شدن شیشه‌شیرهای پلاستیکی را هم ندارید، به ویژه زمانی که او در حال گریه برای غذا خوردن است.

اما اگر برای این کار اصرار دارید، بهتر است وقتی شیشه‌شیر را آماده کردید، شیشه‌شیر شیشه‌ای را در یک کاسه آب داغ که جوش نیست گرم کنید یا آن را زیر شیر آب گرم بگیرید. همچنین می‌توانید یک دستگاه مخصوص گرم کردن شیشه‌شیر بخرید. اگر هم از شیشه‌های پلاستیکی استفاده می‌کنید، می‌توانید برای گرم کردن، آن را فقط کمی زیر شیر آب ولرم بگیرید و یادتان باشد همیشه دمای شیرخشک را با ریختن چند قطره از آن روی قسمت داخلی مچ دست خود امتحان کنید تا مطمئن شوید که برای کودک بیش از حد داغ نیست.

نکتۀ مهم دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که هرگز از مایکروویو برای گرم کردن یک شیشه‌‌شیر استفاده نکنید. مایکروویو آن را به طور یکنواخت گرم نمی‌کند، در نتیجه قسمت‌های داغ آن می‌تواند منجر به سوختگی دهان کودک شود. حرارت مایکروویو همچنین می‌تواند مواد مغذی موجود در شیرخشک را از بین ببرد.

اطمینان از راحتی کودک در خوردن شیر از شیشه

اگر دهان کودک شما هنگام مکیدن، سروصدای زیادی تولید می‌کند، شاید او هوای زیادی را می‌بلعد. برای بلعیدن کمتر هوا، او را در یک زاویۀ ۴۵ درجه نگه دارید. همچنین مراقب باشید شیشه‌شیر را به اندازه‌ای کج کنید که سرشیشه و گردن شیشه همیشه پر از شیر باشد. هرگز شیشه‌شیر را به چیزی تکیه ندهید، زیرا این کار گاهی می‌تواند باعث خفگی کودک شود. علاوه بر این، تغذیه با شیشه‌شیر مانند تغذیه از سینه می‌تواند زمان فوق‌العاده‌ای برای محبت به کودک و استحکام پیوند عاطفی با او باشد. بنابراین زمان تغذیه را به عنوان فرصتی برای بغل کردن و ایجاد پیوند عاطفی با کودکتان در نظر بگیرید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط