تست پاپ اسمیر چیست و چرا انجام می‌شود؟

تست پاپ اسمیر چیست و چرا انجام می‌شود؟

تست پاپ ‌اسمیر یک روش‌ بسیار مهم و مؤثر در تشخیص زودهنگام و جلوگیری از رشد سرطان سرویکس یا سرطان دهانهٔ رحم است. در این مطلب با تست پاپ اسمیر، جدول زمانی انجام تست بر اساس سن زنان و چگونگی انجام آن آشنا شوید.

تست پاپ اسمیر چیست؟

پاپ‌ اسمیر یک تست غربالگری برای تشخیص سرطان دهانهٔ رحم است که به تشخیص به‌موقع و در نتیجه درمان مناسب و موفقیت‌آمیز سرطان دهانهٔ رحم کمک می‌کند.

در این آزمایش ساده قسمتی از ترشحات دهانهٔ رحم یا همان سلول‌های دهانهٔ رحم هنگام معاینهٔ لگن توسط پزشک زنان با چیزی شبیه یک گوش‌پاک‌کن برداشته و به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا مورد آزمایش قرار گیرد. اگر نتیجهٔ پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد، پزشک ممکن است از وسیلهٔ مخصوصی به اسم کولپوسکوپ برای معاینهٔ دقیق‌تر دهانهٔ رحم استفاده کند یا در صورت لزوم نمونه‌برداری انجام شود.

تست پاپ اسمیر چه زمانی لازم است؟

تست پاپ ‌اسمیر بعد از شروع اولین فعالیت جنسی یا بعد از ازدواج، باید سالی یک بار انجام شود و پس از دو نتیجۀ منفی اغلب هر سه سال یک بار تکرار خواهد شد اما باز هم به نظر پزشکتان ارتباط دارد و ممکن است هر سال نیاز به انجام تست پاپ ‌اسمیر باشد.

تست پاپ اسمیر معمولاً دو هفته پس از تمام شدن پریودتان و حداقل ۴۸ ساعت پس از نزدیکی جنسی انجام می‌گیرد. الگوی غربالگری سرطان دهانهٔ رحم برای تشخیص پیدایش سلول‌های پیش‌سرطانی ، سرطانی، ردیابی انواع عفونت‌های ناشی از باکتری، قارچ و ویروس در نواحی دهانهٔ رحم و واژن است. انجام این تست باعث تشخیص بیماری در مراحل اولیه و ریشه‌کن کردن آن می‌شود.

این روش غربالگری در کشورهای پیشرفته باعث شده است که ۷۵ درصد خطر سرطان دهانهٔ رحم کاهش یابد، اما در کشورهای در حال توسعه به دلیل ناآگاهی از این روش غربالگری همچنان آمار ابتلا به این سرطان بالاست و در حال حاضر ۸۰ درصد مرگ و میر ناشی از سرطان دهانهٔ رحم در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد.

اگر سلول‌های دهانهٔ رحم در نمونه‌گیری روتین پاپ ‌اسمیر که روی اسلایدهای شیشه‌ای پخش می‌شوند، خوب دیده نشوند از دقت تست کم می‌شود، برای همین پزشکان اغلب به جای آن از گذاشتن نمونهٔ سلول‌های دهانهٔ رحم درون یک مایع حفاظت‌کنندهٔ ویژه استفاده می‌کنند و آن را به آزمایشگاه می‌فرستند که این راه، روش سلول‌های شناور در مایع؛ Liquid base cytology، نامیده می‌شود.

تست پاپ اسمیر زنان

تست پاپ اسمیر از چه سنی لازم است؟

پزشکان به‌طورکلی توصیه می‌کنند این آزمایش را از سن 21 سالگی شروع کنید. تمامی خانم‌های بالای ۲۱ سال که فعالیت جنسی دارند باید تست پاپ اسمیر را انجام دهند. انجام آزمایش پاپ اسمیر در فهرست آزمایشات قبل از بارداری نیز توصیه می‌شود. اگر از آخرین تست پاپ اسمیر شما بیش از فاصله زمانی توصیه‌شده گذشته باشد یا وضعیت دهانهٔ رحم نیاز به بررسی داشته باشد، ممکن است پزشکتان آزمایش‌های غربالگری پاپ اسمیر و HPV قبل از بارداری را پیشنهاد کند. اما زمان انجام تست پاپ اسمیر بر اساس سن به شکل زیر است:

  • بالای 21 سال: در صورت نداشتن رابطهٔ جنسی نیازی نیست اما در صورت داشتن رابطهٔ جنسی هر 3 سال یک بار
  • ۲۱ تا ۲۹ سال: هر 3 سال یک بار
  • ۳۰ تا ۶۵ سال: هر 3 تا 5 سال یک بار؛ در صورت منفی بودن نتیجه‌ٔ آزمایش اچ‌پی‌وی و پاپ‌ اسمیر قبلی
  • بعد از ۶۵ سالگی: ممکن است دیگر به آزمایش نیاز نباشد، ولی حتماً باید با پزشکتان مشورت کنید.

چه زمانی تست پاپ اسمیر ضروری‌تر است؟

موارد زیر نشان می‌دهد که در صورت داشتن چه علائمی حتماً برای انجام آزمایش پاپ اسمیر به پزشک مراجعه کنید:

  • ترشحات غیرطبیعی واژن
  • خونریزی یا لکه‌بینی خارج از دوره‌های پریود
  • درد یا خونریزی واژن حین یا بعد از رابطهٔ جنسی

غیر از تست پاپ اسمیر چه آزمایش دیگری برای زنان مهم است؟

در کل، دو آزمایش غربالگری می‌تواند به پیشگیری یا تشخیص به‌موقع سرطان دهانهٔ رحم در زنان کمک کند، که یکی از آنها تست پاپ اسمیر و دیگری آزمایش HPV است. تست HPV همراه با تست پاپ هم انجام می‌شود که به این روش آزمایش همزمان می‌گویند. اگر نتیجهٔ هر دو تست منفی باشد، پزشکتان ممکن است به شما پیشنهاد دهد که آزمایش غربالگری بعدی خود را بعد از پنج سال انجام دهید. 

در مورد واکسن HPV بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط

در حال بارگزاری..