«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانواده‌ی مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

معاینات دوران بارداری

معاینات دوران بارداری

ملاقات‌های منظم با پزشک در دوران بارداری از اهمیت خاصی برخوردارند. انجام منظم مراقبت‌های بارداری می‌تواند از بروز عوارض بارداری و زایمان به شکل موثری پیشگیری کند. در این مطلب با تعداد جلسه‌های معاینات بارداری، چگونگی این معاینات و نکاتی برای استفاده‌ی بهتر از زمان کوتاه ملاقات با پزشک آشنا خواهید شد.

​​​​​​​تعداد جلسات معاینه‌

تعداد جلساتی که برای معاینات پیش از زایمان باید به پزشک مراجعه کنید زیاد است. به همین دلیل، درانتخاب پزشک دقت کنید که باید پزشکی را انتخاب کنید که با او راحت هستید و به او اعتماد دارید. حداقل جلسات ملاقات با پزشک که در دستورالعمل‌های وزارت بهداشت برای یک بارداری عادی توصیه شده، حداقل هشت جلسه است. مراقبت اول بهتر است بین هفته‌ها‌ی شش تا ۱۰ بارداری انجام شود. مراقبت دوم در فاصله‌ی هفته‌های ۱۶ تا ۲۰ بارداری، مراقبت سوم در هفته‌های ۲۶ تا ۳۰، مراقبت چهارم بین هفته‌های ۳۱ تا ۳۴ و مراقبت پنجم در فاصله‌ی هفته‌های ۳۵ تا ۳۷ باداری انجام شود. مراقبت ششم، هفتم و هشتم به ترتیب در هفته‌های ۳۸، ۳۹ و ۴۰ انجام می‌شود.

بدیهی است که در صورت بروز عوارضی مثل فشار خون بالا یا وجود بیماری‌های مزمن و با توجه به سابقه‌ی پزشکی شما، تعداد این ملاقات‌ها با پزشک افزایش می‌یابد، زیرا داشتن سابقه‌ی مشکلات پزشکی یا مشکل جدیدی که در دوران بارداری برای شما ایجاد شده، ممکن است باعث شود به جلسات معاینه‌ی بیشتری نیاز داشته باشید. در دوران بارداری علاوه بر جلساتی که برای معاینات دوران بارداری به پزشک مراجعه می‌کنید، ممکن است لازم باشد برای انجام آزمایش‌های خون، ادرار یا سونوگرافی و سایر آزمایش‌هایی که ممکن است پزشک در این دوران برای شما تجویز کند به سایر مراکز خدمات درمانی نیز مراجعه کنید.

چگونگی معاینات

در ابتدای جلسات معاینه‌ی بارداری، پزشک نتایج آزمایش‌هایی را مرور خواهد کرد که در جلسات قبلی تجویز کرده و ممکن است سوال‌هایی را برای بررسی وضعیت سلامت مادر و جنین بپرسد. پزشک در این جلسات، معایناتی را با هدف بررسی پیشرفت بارداری و کیفیت آن انجام خواهد داد. به طور معمول و بسته به هفته‌ی بارداری، پزشک معاینات زیر را انجام خواهد داد:

  • اندازه‌گیری وزن مادر و بررسی میزان وزن‌گیری
  • اندازه‌گیری فشار خون و معاینه‌ی دست و پاها برای هر گونه تورممعاینه‌ی شکم برای بررسی هر گونه توده یا ضایعه و بررسی موقعیت جنین
  • اندازه‌گیری سایز رحم برای بررسی میزان پیشرفت بارداری؛ معمولاً بعد از سه ماهه دوم
  • گوش دادن به ضربان قلب جنین؛ معمولاً از سه ماهه دوم
  • معاینات لگنی و واژینال برای بررسی وضعیت دهانه‌ی رحم و ترشحات در هفته‌های پایانی بارداری

پزشک در این جلسات معمولاً آزمایش‌‌ها و سونوگرافی‌هایی را برای بررسی وضعیت سلامت مادر و جنین تجویز خواهد کرد. همچنین در صورت وجود مشکلات احتمالی، ممکن است مادر را برای پیگیری‌های بیشتر به متخصص دیگری معرفی کند. در انتهای جلسات نیز معمولاً پزشک نتایج معاینات را با مادر در میان خواهد گذاشت. همچنین تغییراتی که تا زمان معاینه‌ی بعدی ممکن است برای مادر اتفاق بیفتد را برای او شرح می‌دهد و علائم خطرناکی را گوشزد می‌کند که باید در صورت مشاهده‌ی آنها سریعاً به پزشک مراجعه کند. همچنین پزشک در مورد سبک زندگی مواردی را یادآوری می‌کند. مواردی مثل اهمیت تغذیه‌ی سالم و دوری از سیگار، قلیان، الکل، مواد مخدر و در کل مزایا و معایب آزمایش‌هایی را که می‌توانید انجام دهید، به شما اطلاع می‌دهد.

استفاده بهتر از زمان کوتاه وقت ملاقات با پزشک

جلسات معاینه‌ی کامل همراه با پاسخگویی به سوالات و آموزش مادر حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. اما گاهی ملاقات‌ها کوتاه‌تر خواهد بود و این باعث ناراحتی مادران می‌شود. در صورت کوتاه بودن زمان این معاینات و نارضایتی شما، باید نگرانی‌های خود را با پزشک مطرح کنید، زیرا مراقبت از شما و فرزندتان وظیفه‌ی اوست. برای رضایت بیشتر از جلسات معاینه‌ی بارداری می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

با پزشک واضح و شفاف صحبت کنید: پزشک شما نمی‌تواند ذهن شما را بخواند و با انجام معاینات فیزیکی به افکار شما پی ببرد. پس هر نوع نگرانی را با او مطرح کنید. می‌توانید سوال‌هایی را که بعد از معاینه‌ی قبلی برای شما ایجاد شده است، یادداشت کنید و از پزشک خود بپرسید. غیر از هر مشکل جسمی، اگر از لحاظ روحی نیز مشکلی دارید یا سوالی درباره‌ی تناسب اندام و تغذیه‌ی خود دارید حتماً از پزشک خود بپرسید.

سوال‌های غیرپزشکی را با پزشک مطرح نکنید: سوال‌های غیرپزشکی خود را با منشی مطب یا شخص مسئول دیگری مطرح کنید. سوال‌هایی درباره‌ی بیمه و آدرس مراکز مختلف را از پزشک خود نکنید تا زمان بیشتری برای پرسیدن نکته‌های مهم‌تر داشته باشید.

روشنفکرانه عمل کنید: هنگام صحبت کردن با پزشک، تمام حرف‌های خود را به صراحت بزنید، اما فراموش نکنید که به حرف‌های او نیز گوش بدهید و در صورت لزوم یادداشت بردارید.

به یاد داشته باشید که برخی روزها پزشک شما مشغله‌های بسیاری دارد. البته این موضوع به این معنا نیست که او نباید به سوال‌های شما پاسخ بدهد، بلکه اگر پزشک شما گاهی بیماران زیادی دارد یا باید برای زایمان یکی از بیماران خود به بیمارستان برود، می‌توانید حرف‌های خود را در جلسه‌ی بعدی ادامه دهید. ولی اگر پزشک شما همیشه پاسخ کاملی به شما نمی‌دهد یا همزمان با شما یک یا چند بیمار را ویزیت می‌کند و به جای صحبت با خود شما، فقط به پرونده نگاه می‌کند، دلسوز شما نیست. بهتر است پزشک خود را عوض کنید. شما و فرزندتان سزاوار توجهی بیش از این هستید.

مقالات مرتبط