«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانواده‌ی مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

روش‌های پیش‌بینی زمان دقیق تخمک‌گذاری

روش‌های پیش‌بینی زمان دقیق تخمک‌گذاری

آگاهی از زمان تخمک‌گذاری این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید با برنامه‌ریزی دقیق و انجام نزدیکی جنسی در وقت مناسب، احتمال باردار شدن خود را به میزان چشمگیری افزایش دهید. در این مطلب روش‌هایی ارائه شده است که به کمک آنها می‌توانید ​​زمان دقیق تخمک‌گذاری را تعیین کنید.

استفاده از روش تقویم

ساده‌ترین روش برای محاسبه‌ی زمان تخمک‌گذاری، بر اساس شمارش روزهای مانده تا شروع دوره‌ی عادت ماهانه‌ی بعدی است. درصورتی‌که عادت ماهانه‌ی منظمی دارید، می‌توانید با پیش‌بینی زمان شروع عادت ماهانه‌ی بعدی خود، زمان حدودی تخمک‌گذاری را مشخص کنید. برای این کار، ابتدا باید زمان احتمالی عادت ماهانه‌ی بعدی خود را بدانید. از تاریخ شروع عادت ماهانه‌ی بعدی خود، ۱۶ روز روی تقویم به عقب برگردید، این روز تا چهار روز بعد از آن، احتمالاً روزهای تخمک‌گذاری شما خواهد بود. نزدیکی جنسی در این روز‌ها، شانس بارداری را به میزان چشمگیری افزایش خواهد داد. اگر از آن دسته‌ای هستید که دوره‌ی عادت ماهانه‌ی آنها ۲۸ روزه است، این احتمال که تخمک‌گذاری، ۱۴ روز بعد از شروع عادت ماهانه‌ی شما انجام شود بسیار زیاد است. روش تقویم برای زنانی که دوره‌های نامنظمی دارند قابل استفاده نیست، زیرا امکان پیش‌بینی زمان شروع عادت ماهانه‌ی دوره‌ی بعد وجود ندارد. اگرچه این روش دقت زیادی ندارد، اما استفاده از این روش جهت مشخص کردن روزهای مناسب برای اقدام به باردار در بیشتر زنان شانس بارداری را افزایش می‌دهد.

بررسی دمای پایه‌ بدن و ترشحات واژن

روش دقیق‌تر برای تعیین زمان تخمک‌گذاری، بررسی روند تغییر دمای بدن و ترشحات واژنی در طول یک یا دو دوره از عادت ماهانه است. این کار کاملاً طبیعی و بدون هزینه است ولی انجام آن مستلزم صرف زمان و دقت است. اگر به دمای پایه‌ی بدن و ترشحات واژن خود دقت داشته باشید و هر روز آنها را یادداشت کنید، به تدریج الگویی را مشاهده می‌کنید که می‌تواند به شما در پیش‌بینی دقیق‌تر زمان تخمک‌گذاری کمک کند. برخی از زنان در زمان تخمک‌گذاری، اصطلاحاً تیر کشیدن یا درد خفیفی در ناحیه‌ی شکم یا یک طرف کمر خود حس می‌کنند. تعیین زمان تخمک‌گذاری با روش بررسی دمای پایه‌ی بدن و ترشحات واژن شامل موارد زیر است:

دمای پایه‌ی بدن: دو تا سه روز پس از تخمک‌گذاری، دمای پایه‌ی بدن افزایش می‌یابد، هرچند این تغییر را احساس نمی‌کنید. دمای پایه‌ی بدن پایین‌ترین درجه‌ی حرارت بدن در یک دوره‌ی ۲۴ ساعته است. این افزایش دما بسیار جزئی و در حدود ۰/۲ تا ۰/۴ درجه‌ی سانتی‌گراد است. شما می‌توانید دمای پایه‌ی بدن خود را هر روز صبح با یک دماسنج ویژه‌ اندازه‌گیری و ثبت کنید. با مشخص شدن روزهایی که دمای پایه‌‌ی بدن شما افزایش یافته است، می‌توانید تعداد روزهای بعد از زمان تخمک‌گذاری تا زمان شروع عادت ماهانه که دوره‌ی لوئتال است را مشخص کنید. این تعداد روز به شما کمک خواهد کرد که بتوانید در دوره‌های بعدی زمان تخمک‌گذاری خود را با دقت بیشتری حدس بزنید.

ترشحات واژن: این ترشحات مربوط به مخاط دهانه‌ی رحم است که در طول دوره‌ی عادت ماهانه به طور قابل ملاحظه‌ای دچار تغییر می‌شود. در طول ماه ممکن است این ترشحات بسیار کم باشد و احساس کنید که واژن شما خشک شده ‌است، اما با نزدیک شدن به زمان تخمک‌گذاری، مخاط دهانه‌ی رحم به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. این مخاط روشن، لیز و چسبناک است و شباهت زیادی به سفیده‌ی تخم‌مرغ خام دارد. با دقت به میزان این ترشحات در طول ماه می‌توانید زمان تخمک‌گذاری خود را با دقت تخمین بزنید.

​​​​​​​استفاده از کیت تشخیص تخمک‌گذاری

یکی از دقیق‌ترین روش‌ها برای پیش‌بینی زمان تخمک‌گذاری، سنجش سطح هورمون با استفاده از کیت پیش‌بینی تخمک‌گذاری است. با استفاده از این کیت که طریقه‌ی مصرف آن مانند تست تشخیص بارداری است، می‌توانید یک یا دو روز قبل از تخمک‌گذاری، زمان دقیق تخمک‌گذاری را مشخص و بر اساس آن رابطه‌ی جنسی خود را زمان‌بندی کنید. این کیت در واقع میزان هورمون LH را در ادرار به شما نشان می‌دهد. این هورمون نقش اساسی در تحریک تخمک‌گذاری و آزاد شدن تخمک دارد. وجود سطح مشخصی از این هورمون نشان می‌دهد که زمان تخمک‌گذاری نزدیک است. برای تعیین تخمک‌گذاری باید تست را قبل از زمان احتمالی شروع تخمک‌گذاری استفاده کنید. با توجه به طول دوره‌ی عادت ماهانه، معمولاً در بروشور داخل کیت‌ها زمان مناسب برای شروع استفاده نوشته شده است. به عنوان مثال برای یک دوره‌ی ۲۸ روزه باید تست را از روز ۱۱ بعد از شروع عادت ماهانه‌ی خود آغاز کنید. این تست را تا زمان مثبت شدن نتیجه، هر روز تکرار کنید. برخی از متخصصان توصیه می‌کنند برای گرفتن نتیجه‌ی مطلوب و دقیق‌تر، از کیت تشخیص زمان تخمک‌گذاری در میانه‌ی روز استفاده کنید. درصورتی‌که مطابق بروشور، نتیجه‌ی تست مثبت شود، تخمک‌گذاری معمولاً ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد انجام خواهد شد و بهتر است در این مدت نزدیکی جنسی داشته باشید تا در زمان تخمک‌گذاری اسپرم در رحم موجود باشد. این کیت‌ها را می‌توان بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه کرد.